Raksts

Konsultācijas ar iedzīvotājiem digitālā vidē: veiksmīgie un neveiksmīgie eksperimenti


Datums:
14. marts, 2024


Autori

Iveta KažokaLaima Bērziņa


Sabiedrības iniciatīvu platforma ManaBalss.lv un domnīca Providus 21.decembrī organizēja pieredzes apmaiņas pasākumu "Konsultēties ar iedzīvotājiem elektroniski - laba vai slikta doma?". Tajā dalībnieki dalījās ar savu pieredzi un zināšanām, konsultējoties ar iedzīvotājiem elektroniski, un par labajiem un sliktajiem piemēriem par iedzīvotāju iesaisti elektroniski. Pasākumā ar pieredzi dalījās: Gustavs Ērglis, Sabiedrības iniciatīvu platformas ManaBalss.lv pārstāvis, Iveta Kažoka, domnīcas Providus direktore, Zane Legzdiņa-Joja, Valsts pārvaldes attīstības departamenta konsultante sabiedrības līdzdalības jautājumos, un Armīns Skudra, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Teritoriju attīstības izvērtēšanas nodaļas biznesa procesu analītiķis.

Sabiedrības iniciatīvu platformas ManaBalss.lv pārstāvis Gustavs Ērglis stāstīja par projektu “CODE -Europe” – starptautisku e-demokrātijas eksperimentu, kur pilsoņi 10 dažādās Eiropas pilsētās (tai skaitā Rīgā) centās izstrādāt priekšlikumus gaisa kvalitātes uzlabošanai.  Projektā notika eksperiments ar pūļa iesaistes metodi (“crowdsourcing”). Prezentācijā norādīts, kas šajā eksperimentā bija veiksmīgs un kas neizdevās.

Iveta Kažoka, domnīcas PROVIDUS direktore, prezentēja 2023. gada pirmajā pusē realizētu projektu “Konsultācijas ar iedzīvotājiem par pašvaldību vides rīcībpolitiku”. Tā ietvaros četras Latvijas pašvaldības – Liepāja, Valmiera, Mārupes novads un Smiltene – konsultējās elektroniski ar to iedzīvotājiem par jautājumiem saistītiem ar vides aizsardzību. Šajās konsultācijās tika izmantota platforma Polltix. Prezentācijā norādīts, kas šajā eksperimentā bija veiksmīgs un kas neizdevās.

Zane Legzdiņa-Joja, Valsts pārvaldes attīstības departamenta konsultante sabiedrības līdzdalības jautājumos, stāstīja par Valsts Kancelejas izstrādāto Tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālu (TAP portālu). Portāls dod iespēju vienotā vidē valsts pārvaldei, nevalstiskajām organizācijām,  sabiedrībai un medijiem apskatīt un apspriest tiesību aktu projektus, padarot tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas procesu efektīvāku un nodrošinot sabiedrībai pieejamākas līdzdalības iespējas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Teritoriju attīstības izvērtēšanas nodaļas biznesa procesu analītiķis Armīns Skudra prezentēja Līdzdalības budžeta informācijas sistēmas prototipu. Informācijas sistēma tiek izveidota sakarā ar likumā noteikto obligāto līdzdalības budžeta ieviešanu visās Latvijas pašvaldībās no 2025. gada 1. janvāra. Skudra stāstīja par funkcijām, kas būs pieejamas Līdzdalības budžeta informācijas sistēmā gan pašvaldībām, gan iedzīvotājiem.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!