Raksts

Kas ir Eiropas Parlaments?


Datums:
27. aprīlis, 2004


Autori

Providus


Eiropas Parlaments (EP) kā ES pilsoņu tiešās vēlēšanās ievēlēta institūcija tika izveidota 1979.gadā – iepriekš deputāti tika deleģēti no nacionālajiem parlamentiem. EP deputāti strādā politiskās grupās, kurās apvienojas dažādu valstu deputāti pēc savas politiskās piederības, nevis nacionalitātes.

EP ievēl reizi piecos gados, šodad EP vēlēšanas Latvijā notiks 12.jūnijā. Līdz ar katru ES paplašināšanos mainās arī Eiroparlamenta deputātu skaits – šobrīd tas ir 626, bet pēc 1.maija paplašināšanās nevarēs pārsniegt 732. Katras dalībvalsts ievēlamo deputātu skaitu nosaka proporcionāli tās lielumam, no Latvijas tiks ievēlēti 9 deputāti.

EP ir vairākas būtiskas funkcijas:

likumdevēja funkcija kopā ar ES Padomi (tiesa gan, ierosināt likumdošanas priekšlikumus parlaments nevar – šīs tiesības ir Eiropas Komisijai);
atbildība par budžetu, kopā ar ES Padomi izvērtējot un apstiprinot vai noraidot Komisijas sagatavoto budžeta projektu;
visu ES institūciju politiskā pārraudzība – parlaments apstiprina Eiropas Komisiju, deputāti var uzdot jautājumus Komisijai un ES Padomei;
apstiprinājums starptautisku līgumu parakstīšanai, reģionālās politikas īstenošanai un ES turpmākās darbības plānošanai.

Ikviens pilsonis, uzņēmums vai organizācija savu tiesību aizskāruma gadījumā var iesniegt petīciju parlamentā, un tā var vainagoties ar Eiropas Justīcijas tiesas vēršanos pret jebkuras dalībvalsts varas iestādēm.

Plašāka informācija:

http://www.eib.gov.lv/doc/fl/7%20parlaments.doc


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!