Raksts

Kā sekmēsiet dabisko pieaugumu un uzlabosiet bērnu stāvokli Latvijā?


Datums:
03. septembris, 2002


Autori

Providus


Ar kādiem demogrāfiskās politikas pasākumiem sekmēsiet Latvijas iedzīvotāju dabisko pieaugumu? Kādi konkrēti pasākumi būtu jāveic, lai uzlabotu bērnu stāvokli Latvijā?

Jaunais Laiks (JL)
Atbild Ieva Mackaite un Faina Lomanova, 8. Saeimas deputāta kandidātes:

JL stimulēs jaunu ģimeņu veidošanos, radot iespējas jauniešu ģimenēm iegūt valsts subsidētus kredītus, piemēram, nekustamā īpašuma iegādei. Tiks palielināts bērnu piedzimšanas un kopšanas pabalsts, kas nākotnē tiks maksāts par katru bērnu, kā arī ģimenes valsts pabalsts, radot priekšrocības ģimenēm ar vairākiem bērniem.

Tiks izstrādāta un īstenota vienota ģimenes un bērnu atbalsta un palīdzības politika valstī, ņemot vērā ģimenes un bērna vajadzības, lai nodrošinātu bērnu aprūpi, izglītību un audzināšanu. Bērnu veselības aizsardzības politika iegūs jaunu kvalitāti – būs pieejama bezmaksas veselības aprūpe un medicīniskie pakalpojumi. Nodrošināsim bērniem kvalitatīvu bezmaksas vakcināciju pret ērču encefalītu, difteriju u.c. bīstamām saslimšanām. Attīstīsim sociālo darbinieku un sociālo pedagogu tīklu darbam ar bērniem un ģimenēm.

Latvijas ceļš (LC)
Atbild LC preses sekretāre Evija Ansonska:

Demogrāfiskā slodze ir problēma, par kuru politiskā līmenī vēl nenotiek nopietnas diskusijas, taču LC redz šo problēmu. Latvija nevar cerēt uz demogrāfisko sprādzienu, tāpēc vairāk pūļu ir jāvelta iedzīvotāju kvalitātes uzlabošanai – jānodrošina labāka izglītība, jāsekmē nodarbinātība un veselības aprūpe, jāstimulē pašapziņa. Tas ir ceļš uz attīstību. Ja trūkst strādājošo, kas pelna nodokļus, tad jāpanāk, lai tie, kas strādā, pelnītu vairāk.

Dzimušo skaits tagad ir divreiz mazāks kā pirms desmit gadiem. Latvijas ceļš radīs priekšnoteikumus, lai katru gadu būtu 25-35 tūkstoši jaundzimušo. Mēs apzināmies, ka bez migrantu klātbūtnes tas, iespējams, neizdosies, tāpēc esam gatavi uz nacionālā sastāva maiņu.

Tautas partija (TP)
Atbild Dr. Artis Pabriks, TP Saeimas deputāta kandidāts:

Vājas ģimene saites ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Latvijā pieaug ielu bērnu skaits, daudzi bērni neiet skolās un ubago uz ielām. TP turpinās atbalstīt ģimenes un bērnus, izmantojot visas iespējamās metodes. Materiālajā jomā TP atbalsta ar nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšanu līdz 60 latiem. Ģimene ar 3 bērniem spēs ietaupīt 409 Ls gadā. Vērtību jomā TP uzskata, ka vīriešiem un sievietēm vienlīdzīgi jāiesaistās bērnu audzināšanā, kā arī TP veicinās ģimenei draudzīgas darba politikas veidošanu.

LSDSP
Atbild Jānis Gulbis, Rīgas domes deputāts, Rīgas Bērnu tiesību aizsardzības centra direktors, LSDSP biedrs:

To sekmēs mūsu programmas būtība – darbu, izglītību, labklājību katram. Sabiedrību integrēt sociāli, pielietojot progresīvo nodokļu sistēmu: bagātais maksā vairāk, trūcīgais – mazāk. Palielināt algas nodokļa neapliekamo minimumu par katru bērnu, palielināt bērna piedzimšanas pabalstu, dubultot ģimenes valsts pabalstu vientuļām mātēm. Izmaksāt pabalstu par aizbildņa pienākumu pildīšanu vecvecākiem, brāļiem un māsām par katru aizbildniecībā ņemtu bērnu. Algas budžeta sektorā piesaistīt minimālai algai, kuru paaugstināt, pieaugot nacionālajam kopproduktam. Pakāpeniski palielināt pabalstus bērniem. Pārtrauksim jebkura veida izlikšanu no dzīvokļa ģimenēm ar bērniem.

Zaļo un Zemnieku savienība
Atbild Latvijas Bērnu fonda prezidents, deputāta kandidāts Andris Bērziņš:

Latvijas iedzīvotāju dabisko pieaugumu LZS gatavojas sekmēt gan tiešā, gan netiešā veidā.

Pie ģimeņu tiešās materiālās stimulēšanas veidiem jāmin ģimeņu pabalstu sistēmas pārskatīšana, lai samērotu ģimeņu ienākumus un izdevumus. LZS atbalsta diferencētas pabalstu sistēmas attīstīšanu daudzbērnu ģimenēm. Kā citi ģimeņu materiālās stimulēšanas veidi minami finansu atvieglojumi ģimenēm ar bērniem, valstij uzņemoties daļu izdevumu, piemēram, transporta izdevumu segšanā. Ievērojot to, ka nācijas galvenais dabīgā pieauguma avots Latvijā ir nevis Rīga, bet lauki un mazpilsētas, LZS piešķir īpašu nozīmi reģionu attīstībai, varas decentralizācijai un darbavietu radīšanai ārpus galvaspilsētas, tai skaitā mazā biznesa attīstībai. Kā netiešas stimulēšanas līdzeklis jāmin atviegloti kredītu piemērošanas nosacījumi jaunajām ģimenēm. Izvēršams pašvaldību pirmsskolas bērnu iestāžu tīkls.

Latvijas Pirmā partija (LPP)

LPP ir nākusi klajā ar iniciatīvu 2003. gadu pasludināt par ģimenes un bērnu gadu.

Partijas mērķis ir panākt visiem bērniem iespēju saņemt pienācīgus, labvēlīgus un augstas kvalitātes bezmaksas veselības aprūpes pakalpojumus (bezmaksas vakcinācijas, jaundzimušo patronāža, bezmaksas ārstu vizītes u.c.) bērniem, kuri atkarīgi no narkotiskajām vielām. LPP veltīs īpašu vērību īpaša valsts fonda izveidošanai, lai ģimenē, kurā ir tikai viens no vecākiem, bet otrs nemaksā uzturlīdzekļus, tos saņemtu no valsts budžeta, un tie tiktu piedzīti no vainīgā.

Jāatbalsta ģimenes ar bērniem, kuras ir trūcīgas un kurām draud izlikšana no dzīvojamās platības komunālo un īres parādu segšanā. Jāsekmē speciālu kreditēšanas programma jaunajām ģimenēm mājokļu iegādei.

Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL)
Atbild M. Margoļins, PCTVL deputātu kandidāts:

Lai uzlabotu demogrāfisko situāciju valstī ir nepieciešams veikt virkni komplicētu pasākumu: ģimenes politikas uzlabošana, dzīvokļu problēmu risināšana, abortu problēma, jaunatnes izglītošana, tādējādi arī seksuāli transmisīvo slimību samazināšana. Jācīnās arī ar tādu komplicētu un daudzdimensionālu parādību kā nabadzība, jāuzlabo veselības aprūpes pakalpojumi un to pieejamība.

Lai uzlabotu bērnu stāvokli valstī, pirmām kārtām, ir jācīnās ar nabadzības problēmām valstī, jārisina ielu bērnu problēma. Jāuzlabo arī veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība: potēšanās pret difteriju u.c. infekcijas slimībām.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!