Raksts

IESPĒJA: Videotilts Berlīne – Rīga – Maskava


Datums:
23. novembris, 2014


Autori

Providus


24.novembrī videokonferencēs no Berlīnes “Zeughauskino” piedalīsies Gētes institūti Rīgā, Zagrebā un Maskavā, un tajās tiks aplūkoti nacionālo valstu veidošanās, kultūras identitātes un austrumu-rietumu attiecību jautājumi.

Simts gadus pēc 1914. gada notikumiem austrumu un rietumu attiecībās atkal vērojams saspīlējums. Notiek strīdīgas diskusijas par atsevišķu valstu, reģionu un kultūru piederību un tiesībām uz pašnoteikšanos. Postsociālisma telpā konkurē atšķirīgi politiskie un kultūras priekšstati par valsts iekārtu un integrāciju. Īpaši šādam mērķim izstrādātā formātā, kas paver iespēju diskusijai ar publiku Krievijā, Latvijā un Horvātijā, Gētes institūts starptautiskā, publiskā videokonferencē uz sarunu aicina trīs valstu ekspertus.

Pasākums notiek Gētes Institūta telpās Torņa ielā 1 no plkst. 18.15 līdz 21.30 un to moderēs politologs Dr. Ivars Ījabs, kā referants piedalās arī vēsturnieks Prof. Aivars Stranga.

Prof. Stranga skaidro, ka tieši Pirmā pasaules kara dramatiskie notikumi Latvijā veicināja strauju politiskās apziņas veidošanos – dažu gadu laikā, sākot no 1915. gada, dzima idejas par lielāku autonomiju Krievijas impērijas sastāvā, ko vēlāk nomainīja ideja par pilnīgu neatkarību, kuru galu galā bija iespējams īstenot, patiecoties labvēlīgiem starptautiskajiem apstākļiem un vairāku izcilu latviešu personību apņēmībai un gribai.

Pasākuma sākumā profesors Stranga lasīs ievadreferātu par tēmu “Neatkarīgas valsts veidošanās un politiskā nacionālisma rašanās”, kam sekos diskusija, kuru vadīs Dr. Ivars Ījabs.

Videokonferencē Berlīne – Rīga – Maskava tiks aplūkota jaunu nacionālo valstu izveidošanās pēc to impēriju bojāejas, kas Eiropā dominēja līdz Pirmajam pasaules karam. Tāpat notiks diskusija par 20. gadsimta vēsturiskajiem pavērsieniem, sociālistiskā mantojuma izvērtējumu, kā arī pašreizējo konfliktu vēsturisko dimensiju.

Berlīne: Dr. Jans C. Bērends (vēsturnieks, Potsdamas Jaunākās vēstures pētījumu centrs), Dr. Johanness Grockis (moderators)

Rīga: Prof. Aivars Stranga (vēsturnieks, Latvijas Universitāte), Dr. Ivars Ījabs (politologs, Latvijas Universitāte)

Maskava: Prof. Aleksejs Millers (vēsturnieks, Nacionālā pētniecības universitāte „Ekonomikas augstskola”), Dr. Ludmila Novikova (vēsturniece)

Otras videokonferences, otrdien, 9.12. 2014., Berlīne – Zagreba – Maskava, uzmanības centrā būs jautājums par kultūras identitātes jēdzienu, kā arī par valodas un mediju lomu nacionālās identitātes veidošanās procesā.

Pasākumu rīko Goethe-Institut sadarbībā Vācijas Vēstures muzeju Berlīnē. Ar laipnu Potsdamas Jaunākās vēstures pētījumu centra atbalstu. Pasākumu finansiāli atbalsta VFR Ārlietu ministrija Atceres gada 2014 ietvaros.

Vairāk par pasākumu


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!