Raksts

IESPĒJA: Vai valdība būtu jāveido no Saeimā ievēlētiem deputātiem?


Datums:
24. novembris, 2014


Autori

Providus


25.novembrī providus.lv tiešraidē skatāmas "Quo tu domā?" publiskās debates par valdības veidošanu. Piedalās deputāti Lolita Čigāne (Vienotība) un Sergejs Dolgopolovs (Saskaņa), politologs Visvaldis Valtenbergs un Inese Voika.

Latvijas politiskajā procesā nereti valdību vada ministri, tajā skaitā arī premjerministri, kuri nav ievēlēti Saeimā. Likums to neaizliedz, tomēr politiskajā elitē un sabiedrībā pastāv pretrunīgi uzskati. Piemēram, Laimdotas Straujumas otrajā valdībā iepriekšējā izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete darbu neturpināja, jo 12. Saeimas velēšanās nesaņēma pietiekamu vēlētāju atbalstu, bet Druvietes vietā par izglītības un zinātnes ministri iecēla Mārīti Seili, kura vēlēšanās nepiedalījās.

Vairākas politiskās partijas 12. Saeimas premjeram izvirzīja kandidātus, kuri vēlēšanās nepiedalījās un maz ticams, ka uzņemtos veidot valdību. Piemēram, Saskaņa izvirzīja Nilu Ušakovu, Zaļo un Zemnieku savienība Aivaru Lembergu, Nacionālā Apvienība Robertu Zīli – neviens no šiem premjera kandidātiem vēlēšanās nepiedalījās un pēc vēlēšanām publiski neizrādīja iniciatīvu veidot valdību.

Cik godprātīgi esošie noteikumi tiek izmantoti? Kā Latvijas politiskais process mainītos, ja valdībā varētu būt vienīgi tautas vēlēti deputāti? Kā tas ietekmētu vēlēšanas? Vai mēs iegūtu labāku Saeimu un valdību?

Debates tik sadalītas divās daļās. Pirmajā daļā notiks debates, kuras atklās Vidzemes Augstskolas Debašu kluba runātāji. Viņu argumentācijas līniju turpinās iesaistīto pušu pārstāvji un eksperti. Otrajā daļā idejas atbalstītāji un pretinieki sēdīsies pie viena galda, lai moderatora vadībā turpinātu paneļdiskusiju un atbildētu uz auditorijas jautājumiem.

Debatēs piedalīsies 12. Saeimas deputāti Lolita Čigāne (Vienotība) un Sergejs Dolgopolovs (Saskaņa), politologs Visvaldis Valtenbergs un bijusī Sabiedrība par atklātību – ”Delna” vadītāja Inese Voika.

Debates notiks latviešu valodā, Vidzemes Augstskolā, Valmierā Cēsu ielā 4, 25.novembrī no plkst.17.30 līdz 19.30.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!