Raksts

IESPĒJA: Sociālā drošība Eiropas Savienībā: pabalstu un pensiju eksports


Datums:
26. novembris, 2014


Autori

Providus


Foto: jaime.silva

27.novembrī informatīvā seminārā skaidros, kādas ir ES pilsoņu tiesības un pienākumi sociālās drošības jomā, dodoties strādāt uz citām ES dalībvalstīm vai atgriežoties Latvijā.

Eiropas Savienība balstās uz četrām pamatbrīvībām un viena no tām ir brīva personu kustība Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas Zonas (ES/EEZ) teritorijā. Ar brīvu personu kustību saprotot iespēju ceļot, mācīties, kā arī strādāt jebkurā ES dalībvalstī. Pārvietojoties ES/EEZ teritorijā, ES pilsoņi nezaudē savas tiesības uz sociālo drošību.

Seminārā Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Velga Lazdiņa-Zaka stāstīs, kas ir sociālā drošība un kāds ir ES regulējums, lai to nodrošinātu, piemēram, summējot nodarbinātības periodus dažādās dalībvalstīs un veicot pabalstu un pensiju eksportu.

Tomēr ES normatīvie akti neietekmē dažādu valstu sociālās sistēmas atšķirīgās iezīmes, līdz ar to katrai dalībvalstij ir brīva izvēle tās tiesību aktos noteikt, kādi pabalsti un pensijas un pēc kādiem noteikumiem jāpiešķir.

Seminārā Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Simona Innus-Pāvelskopa un Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Santa Pēkale konsultēs, kāda ir Latvijas likumdošana, kas nosaka tiesības uz pensiju vai pabalstiem. Kur un kā iesniegt pieprasījumu pensijas piešķiršanai par darba periodiem citās valstīs? Vai pensiju izmaksās arī tad, ja pārcelsieties uz pastāvīgu dzīvi ārvalstīs? Vai un kā tiek nodrošināts bezdarbnieka un citu pabalstu eksports?
Semināru rīko sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālas apdrošināšanas aģentūru, reaģējot uz ES mājā saņemtajiem iedzīvotāju jautājumiem un izrādīto interesi iegūt plašāku informāciju.

Pasākums notiek 27.novembrī no plkst. 16:00 līdz 17:30 Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā.

Vietu skaits ir ierobežots, pieteikšanās, rakstot uz e-pasta adresi esmaja@esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!