Raksts

IESPĒJA: Lekcija ‘Jaunais materiālisms’


Datums:
17. marts, 2014


Autori

Providus


Foto: hospi-table

Vai ir iespējama alternatīva pieeja lietu pasaulei arvien eskalējošās patērēšanas kultūras vietā? Iesakām britu ilgtspējīgas attīstības speciālistes Rutas Potsas lekciju.

Gatavojoties simpozijam “Es, patērētājs” 2014.gada septembrī, Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) piedāvā britu ilgtspējīgas attīstības speciālistes Rutas Potsas (Ruth Potts) lekciju “Jaunais materiālisms”.

Lekcija notiks sestdien, 22. martā plkst. 10.00 Dirty Deal Teatro, Spīķeros, Maskavas ielā 12/2. Lekcija būs angļu valodā, diskusiju pēc tās vadīs Edgars Eihmanis, ekonomikas socioloģijas un Eiropas politekonomijas maģistrs Amsterdamas universitātē.

2013. gadā Ruta Potsa kopā ar britu ekonomistu Endrjū Simsu (Andrew Simms) publicēja brošūru “Jaunais materiālisms”, kurā piedāvāta alternatīva pieeja lietu pasaulei arvien eskalējošās patērēšanas kultūras vietā. Patērētājsabiedrības ekonomika, kas balstās pieprasījuma un piedāvājuma nepārtrauktā kāpinājumā, ražojot arvien jaunas lietas un iestāstot, ka tās mums ir vajadzīgas, radījusi daudzas nevēlamas sekas gan vides apdraudējuma, gan sociālā un ekonomiskā ziņā. Tās būtību asprātīgi raksturojis britu ekonomists un ilgtspējīgas attīstības profesors Tims Džeksons (Tim Jackson): “Tas ir stāsts par mums, cilvēkiem, kuri tiek pārliecināti tērēt naudu, kuras mums nav, par lietām, kas mums nav nepieciešamas, lai radītu iespaidu uz cilvēkiem, kuri mums nerūp.”

Jaunais materiālisms, pēc autoru domām, piedāvā labākus risinājumus mūsdienu ekonomikas izaicinājumiem – radīt pietiekami daudz labas kvalitātes darba vietu un padarīt pieejamas nepieciešamās preces un pakalpojumus, neiekrītot patēriņa kredītu lamatās. Būtība ir vienkārša – mainīt attieksmi pret lietām un paildzināt to dzīvi, labojot, nevis izmetot; veidot pašiem lietu pasauli ap sevi tādu, kādu mēs to vēlamies, vairāk radot un izgatavojot pašiem, nevis pērkot jaunas lietas ar “plānoto nolietošanos”.

Ruta Potsa ir ieguvusi maģistra grādu pārmaiņu ekonomikā Šumahera koledžā Lielbritānijā. Viņa ir strādājusi par komunikāciju vadītāju Jaunās ekonomikas fondā (new economics foundation) Londonā, kur vadījusi pētījuma “Lielās pārmaiņas”(The Great Transition) kampaņu.

Lekcija par jauno materiālismu pulcēs ekonomikas un vides ilgtspējas speciālistus, māksliniekus, filozofus un antropologus.

Vairāk jautājumu – rakstiet Zanei Kreicbergai, zane@theatre.lv


Latvijas Jaunā teātra institūts

The New Materialism

The New Materialism: or, how falling in love with the world could help us all live more, with less


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!