Raksts

IESPĒJA: Kā piesaistīt finansējumu ēku energoefektivitātes uzlabošanai Latvijā?


Datums:
22. oktobris, 2014


Autori

Providus


Foto: jude hill

24.oktobrī plkst. 10:30 eksperti diskutēs par Enerģijas pienākumu shēmu, ko plānots ieviest Latvijā un, kas paredz enerģijas apgādes uzņēmumiem būtiskus jaunus pienākumus. Kā tas ietekmēs patērētājus? Kāds risinājums būtu visizdevīgākais?

Lai turpinātu starptautiskajā konferencē „Vai iespējami efektīvi atbalsta mehānismi dzīvojamo ēku siltināšanai?” aizsākto problēmjautājumu risināšanu, Brīvības un solidaritātes fonds (BSF) rīko apaļā galda diskusiju par to, kā Latvija varētu piesaistīt finanšu resursus ēku energoefektivitātes uzlabošanas pasākumiem. Ēku energoefektivitāte ir svarīgs tautsaimniecības jautājums, kas tieši skar valsts energoatkarības mazināšanu no ārējiem piegādātājiem, var uzlabot ekonomiskos rādītājus, mazināt iedzīvotāju sociālās problēmas un saudzēt apkārtējo vidi. Tādēļ ir svarīgi izmantot visus iespējamos veidus, kā energoefektivitātes pasākumiem piesaistīt nepieciešamo finansējumu.

Tomēr, kā liecina www.lvportals.lv publicētā informācija, valsts atvēlētais Eiropas Savienības finansējums nākamajam plānošanas periodam ir vien 150 miljoni eiro, kas pietiktu vien niecīgai daļai ēku, kurām renovācija nepieciešama steidzami. Tādēļ nepieciešams meklēt alternatīvus veidus, kā piesaistīt papildus finansējumu, lai šo hronisko problēmu risinātu straujāk. Latvijā plāno ieviest Enerģijas pienākumu shēmu, kas paredz enerģijas apgādes uzņēmumiem būtiskus pienākumus attiecībā uz energoefektivitāti. Kā tas ietekmēs patērētājus? Ir izskanējušas dažādas idejas, citās valstīs izmantotas dažādas pieejas, tāpat jaunus izaicinājumus un mērķus uzliek Eiropas Savienība, bet kas no tā būtu labākais un efektīvākais Latvijā?

Diskusijas jautājumi:

– Komercbanku finansējums ēku energoefektivitātes celšanai – problēmas, risinājumi un nākotnes perspektīvas.
– Energoservisa kompānijas (ESKO) – vai tā ir mūsu iespēja?
– Lietuvā un Igaunijā izmanto Eiropas Investīciju bankas piedāvāto finanšu palīdzību, bet mēs nē – kādēļ?
– Kā enerģijas ražotāji veicinās klientu energoefektivitāti?

Diskusija notiks 24.oktobrī plkst. 10:30-12:30 ES mājā (Aspazijas bulvāris 28, Rīga), 2. stāva zālē. Reģistrācija un kafija, sākot no 10:00.

Diskusiju vada: Selīna Vancāne, Latvijas Zaļās kustības valdes priekšsēdētāja.

Piedalās (TBC):
Mare Mitrevica, biedrība „Passive House Latvija”, Gatis Žogla, SIA “Ekodoma” projektu vadītājs/energoauditors; Latvijas
Komercbanku asociācija; Elvijs Avenītis, FCubed fonda Investīciju pārvaldnieku; Raivo Damkevics, SIA „RenEsco” direktors;
Edgars Strauts, Latvijas Energoefektivitātes asociācija; LR Ekonomikas ministrija; Inese Vilciņa, Latvijas Siltumapgādes uzņēmu asociācija; Latvijas Pašvaldību savienība; Ervins Krauklis, pasīvo ēku eskperts; Maija Rubīna, Rīgas Enerģētikas aģentūra; LR
Saeimas frakciju pārstāvji.

Apaļā galda diskusija „Kā piesaistīt finansējumu ēku energoefektivitātes uzlabošanai Latvijā?” tiek rīkota projektā „Ēku energoefektivitāte – resursu ekonomija un vides saudzēšana”.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!