Raksts

ES nākotne – stagnācija, pakāpenisks progress vai izrāviens?


Datums:
16. aprīlis, 2015


Autori

Providus


Foto: Vāka dizains

Video no PROVIDUS rīkotās publiskās diskusijas par Eiropas Savienības nākotni, kas notika 2015.gada 13.aprīlī.

Svarīgākās diskusijas tēmas:

• Kur palikuši ambiciozie Eiropas Savienības attīstīšanas plāni? Varbūt tieši otrādi – ambīciju jau ir par daudz?

• Vai Enerģētikas savienība var kļūt par nākotnes stūrakmeni?

• Kādi ir nozīmīgākie ES nākotnes izaicinājumi?

Diskusijas pamatā bija jauna koncepcija (pakts) par Eiropas Savienības nākotni, ar kuru šogad nākušas klajā trīs ietekmīgas Eiropas domnīcas – Boduēna fonds (King Baudouin Foundation), Bertelsmana fonds (Bertelsmann Stiftung) un Eiropas Politikas centrs (European Policy Centre). Jaunā koncepcija piedāvā turpināt līdzšinējo ES integrācijas procesu, vienlaikus lielāku uzsvaru liekot uz gudrām investīcijām dalībvalstu ekonomikā, taisnīgāka sociālā atbalsta tīkla izveidošanu un pilsoņu ciešāku iesaistīšanu Eiropas politikā.

Koncepcijas autori uzskata, ka Enerģētikas savienībai ir potenciāls kļūt par nākamo ES dižprojektu, kas spētu iedvesmot un apvienot Eiropas pilsoņus.

Koncepcijas 3 lappušu garais kopsavilkums (angļu valodā) ir atrodams (šeitpdf). Ar ieceres pilno tekstu var iepazīties šeit.

Diskusiju ievadīja Boduēna fonda, Eiropas Politikas centra un Bertelsmana fonda pārstāvja Andreja Stučlika (Andrey Stuchlik) izklāsts par jauno Eiropas Savienības nākotnes koncepciju. Diskusijā šo dokumentu apsprieda vairāki Eiropas Savienības jautājumu eksperti: Ilze Rūse (Ārlietu ministrijas Eiropas lietu departamenta vadītāja), Filips Lastovskis (portāla delfi.lv ES lietu žurnālists) un Pauls Raudseps (žurnāls IR). Diskusijas ievadā tika prezentētas arī citu Latvijas ES lietu ekspertu sniegtās atsauksmes.

Sarunu ar ES lietu ekspertiem un auditoriju vadīja PROVIDUS pētniece Iveta Kažoka. Darba valoda: latviešu valoda, ar tulkojumu uz angļu valodu.

Diskusijas ieraksts latviešu valodā:

Diskusijas ieraksts angļu valodā:

Aktivitāti atbalsta ES programma “Eiropa pilsoņiem”. Par saturu atbild Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!