Raksts

Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību. Otrais ziņojums par Latviju


Datums:
23. jūlijs, 2002


Autori

Providus


Gads: 2002

Eiropas Padomes ekspertu institūcija cīņai pret rasismu – Eiropas Komisija pret rasismu un neiecietību (European Commision Against Rasism and Intolerance, ECRI) – šā gada 23. jūlijā publicēja ziņojumu, kurā tiek aplūkots rasisms, ksenofobija, antisemītisms un neiecietība Latvijā. Šis ziņojums tika sagatavots pēc ECRI delegācijas vizītes Latvijā 2001. gada septembrī, kad ECRI locekļi tikās ar politiķiem un valdības pārstāvjiem, kā arī nevalstiskām organizācijām, tai skaitā nacionālo minoritāšu pārstāvjiem. Tā kā ECRI ziņojumu Komisija pieņēma 2001. gada decembrī, tajā nav ņemta vērā vēlākā attīstība Latvijā, tai skaitā daži pasākumi, kas atbilst ziņojumā minētajām ECRI rekomendācijām.

Ziņojumā ietvertās rekomendācijas Latvijas institūcijām ietver, piemēram, nepieciešamību paplašināt Latvijas pilsonības iegūšanu naturalizācijas procesā, pārraudzīt likumdošanas sekas valodas un izglītības pieejamības dzimtajā valodā jomās, paaugstināt iedzīvotāju latviešu valodas zināšanas un nodrošināt, ka integrācijas stratēģijas konkrētā īstenošana labvēlīgi ietekmēs visu Latvijas iedzīvotāju saliedētību.

ECRI 1993. gadā izveidoja Eiropas Padomes dalībvalstu vadītāju un valdību galotņu tikšanās laikā. Eiropas līderi izteica bažas par rasisma, antisemītisma, ksenofobijas un neiecietības pieaugumu visā kontinentā un izveidoja ECRI – augsta līmeņa institūciju, kurā darbojas neatkarīgi eksperti, proti, politiķi, zinātnieki, plašsaziņas līdzekļu darbinieki un cilvēktiesību aktīvisti, lai izstrādātu stratēģiju visas Eiropas mērogā.

ECRI ziņojums par Latviju publicēts vienlaikus ar ziņojumiem par Maltu, Somiju un Ukrainu, tas ietilpst Eiropas Padomes dalībvalstu monitoringa 2. ciklā, izskatot likumdošanu, politiku un praksi, lai cīnītos pret rasismu. Komisija gatavo ziņojumus par visām 44 Eiropas Padomes dalībvalstīm uz vienlīdzības pamatiem un katru gadu publicē apmēram 10 ziņojumu. Komisija uzsver, ka ziņojumi nav domāti valstu tiesāšanai vai sodīšanai, to mērķis ir sniegt konkrētus un noderīgus priekšlikumus, kā valdības varētu risināt savas valsts rasisma, diskriminācijas un neiecietības problēmas, kā arī veicināt sabiedrības diskusijas par šiem jautājumiem.

Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību. Otrais ziņojums par Latviju

(latviski, DOC, 415 KB) – no Eiropas Padomes informācijas biroja mājaslapas

(angliski, HTML) – no Eiropas Padomes mājaslapas


Eiropas Padomes Eiropas Komisijas pret rasismu un neiecietību mājaslapa


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!