Raksts

Digitālā demokrātija ES: no e-līdzdalības līdz kopīgai likumu veidošanai


Datums:
04. februāris, 2015


Autori

Providus


Video un prezentācijas (angļu valodā) no 27.janvārī Briselē notikušās konferences.

Konferences diskusijas bija sadalītas divos paneļos. Pirmajā panelī diskutēja par to, kā digitālā līdzdalība pilnveido un attīsta politiskos procesus kopumā. Savukārt, otrajā panelī tika apskatīti dažādi nacionāla līmeņa piemēri likumdošanas veidošanai, kad procesā ir iesaistījušies arī pilsoņi, izmantojot dažādas tiešsaistes līdzdalības platformas (Islandes, Nīderlandes, Francijas, Somijas un Bulgārijas piemēri). Paneļdiskusijās piedalījās vairāku ES līmenī un dalībvalstīs aktīvu NVO pārstāvji, kā arī ES institūciju pārstāvji.

Īpaša uzmanība tika pievērsta kolektīvo risinājumu meklējumiem (crowdsourcing) – kāda ir līdzšinējā pieredze ar šīs metodes izmantošanu likumu veidošanā un kāds ir tās nākotnes potenciāls.

Diskusijās izskanēja atziņas, ka digitālās demokrātijas attīstībai nepieciešams ne tikai kvalitatīvs interneta pieslēgums un jauno tehnoloģiju lietošanas prasmes.

Nepieciešama arī spēcīgāka līdzdalības kultūra un institūcijas, kuras ne tikai apņemas ņemt vērā iedzīvotāju idejas, bet veido konsultēšanās vai koplemšanas procesu tā, lai nodrošinātu jēgpilnu līdzdalību ar konkrētu pievienoto vērtību rīcībpolitikas veidošanā.

Protecting citizens rights, Mariano Votta, Cittadinanza Attiva (Italy)

The “Civil Society and the Non- Europe” Debate- What Breaks Europe? Marisa Gómez Crespo, Platforma de ONG de Accion Social (Spain)

Combination of online and offline work, Blerina Guga, Partners Albania (Albania)

JoiEU, the Experience of Cyprus, Savvas Charalambous, NGO Support Centre (Kipra)

Fostering EU democracy through online debates, Petko Georgiev, ProInfo Foundation

Open, Innovative and Collaborative Government, Serge Novaretti, Eiropas Komisija, DG CONNECT

Co-legislatingwithCitizens:NationalExamples, Giovanni Allegretti, Centre for Social Studies, Faculty of Economics, University of Coimbra (Portugāle)

Citizens Foundation and Your Priorities, Gunnar Grímsson, Citizen Foundation (Islande)

Democratie Ouverte, Bastien Jaillot, Democratie Ouverte (Francija)

Civil platform for debate and action, Sasha Bezuhanova, MoveBG (Bulgārija)

Open Legislation, Fraser Henderson, The Consultation Institute TCI

Konferenci rīkoja starptautiskā nevalstiskā organizācija European Citizen Action Service, kuras galvenais mērķis ir padarīt ES lēmumu pieņemšanas procesus caurspīdīgākus un aktīvāk tajos iesaistīt ES iedzīvotājus.

Vairāk par konferenci ECAS mājas lapā.

Tiešraide portālā tehniski nodrošināta projekta „PROVIDUS – valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā” ietvaros.
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros.
NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

www.sif.lv
www.eeagrants.org
www.eeagrants.lv


ECAS

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!