Raksts

Deklarācija par cieņu, iecietību un sadarbību interneta telpā


Datums:
13. jūnijs, 2006


Autori

Providus


Foto: ND | Tom

Šo deklarāciju ir izstrādājuši un parakstījuši interneta portālu redaktori, biedrību un nodibinājumu, un valsts institūciju pārstāvji.

Mēs iestājamies par vārda brīvību. Mēs ievērojam un aicinām ievērot cilvēku cieņu un godu. Mēs respektējam likumu. Mūsuprāt nav pretrunu starp šīm trīm demokrātiskas sabiedrības pamatvērtībām.

Mūsu mērķis ir mazināt un apkarot neiecietību un naida izpausmes interneta telpā, neliedzot izteikšanās brīvību tajā. Mēs veicinām patiesu, atklātu, godīgu un argumentētu diskusiju.

Interneta mediji pēc būtības ir masu informācijas līdzeklis, kura mērķis ir demokrātiskā sabiedrībā nodrošināt katram iespēju paust savu viedokli. Mēs respektējam indivīdu un grupu tiesības aizstāvēt savas vērtības, ja vien viedokļa paudējs respektē trīs pamatvērtības.

«Katram cilvēkam ir tiesības uz pārliecības brīvību un tiesības brīvi paust savus uzskatus: šīs tiesības ietver brīvību netraucēti palikt pie saviem uzskatiem un brīvību meklēt, saņemt un izplatīt informāciju un idejas ar jebkuriem līdzekļiem netakarīgi no valstu robežām.» (Vispārējā cilvēktiesību deklarācija, 19.pants)

Neiecietību mēs saprotam kā: aicinājumus uz vardarbību, diskrimināciju, draudus, apvainojumus, kas vērsti pret atsevišķu cilvēku vai cilvēku grupu dēļ viņa rases vai etniskās izcelsmes, reliģiskās piederības vai ticības, valodas, dzimuma, seksuālās orientācijas, vecuma, veselības stāvokļa vai pilsonības.

Uz internetu kā sabiedrības komunikāciju telpu attiecināmi tie paši tiesiskuma principi un sabiedriskās kārtības normas, kā uz jebkuru citu cilvēka darbības un izpausmes jomu.

Mēs aicinām arī pārējo interneta portālu moderatorus, redaktorus un interneta pakalpojumu sniedzējus iekļaut augstāk minētos savstarpējas komunikācijas principus savā korporatīvajā politikā — piemēram, diskusiju moderēšanas stratēģijā. Aicinām informēt portālu lietotājus, ka, ja viņi regulāri, mērķtiecīgi un ļaunprātīgi pārkāpj augstāk minētos principus un Latvijas Valsts likumus, mēs paturam sev tiesības diskvalificēt tos no publisku diskusiju telpas. Mēs aicinām interneta mediju redaktorus un īpašniekus sadarboties ar tiesībsargājošām institūcijām un likumā noteiktajā kārtībā darīt visu, lai paātrinātu interneta likumpārkāpēju identificēšanu un saukšanu pie atbildības.

Aicinām biedrības un nodibinājumus kļūt par aktīvas iecietības politikas veicinātājiem interneta telpā. Aicinām jūs piedalīties diskusijās aktīvāk, lai jūsu balsis ķlūst dzirdamas iepretim rupekļu balsīm. Aicinām apkopot datus par neiecietīgiem izteikumiem par grupu, kuras intereses jūs aizstāvat, kā arī citām grupām un indivīdiem, un ziņot par to portālu redakcijām.

Mēs atbalstām dialogu starp interneta industriju, valsts institūcijām un nevalstisko sektoru.

Mēs sadarbosimies, lai izveidotu neiecietības monitoringa sistēmu.

Mēs piedāvājam savu partnerību izglītojošu programmu izstrādē un īstenošanā, lai veicinātu augstāku publiskas diskusijas kultūras līmeni.

Mēs turpināsim darbu interneta pašregulācijas un līdzregulācijas dokumentu un principu izstrādē.

Mēs aicinām Latvijas interneta vietņu uzturētājus un nevalstiskās organizācijas pievienoties šai Deklarācijai. Kā šīs Deklarācijas atbalsta zīmi mēs izvietojam tās logotipu un informāciju par to savā portālā vai mājas lapā.

Neko šai Deklarācijā nedrīkst interpretēt tādējādi, lai kādai valstij, personu grupai vai atsevišķām personām būtu tiesības jebkādā veidā darboties vai veikt darbības, kuru mērķi būtu pretrunā ar Vispārējo cilvēktiesību deklarāciju un starptautiskiem cilvēktiesību dokumentiem.

Ar Valsts cilvēktiesību biroja, Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta, Īpašu uzdevumu ministra sabiedrības integrācijas lietās sekretariāta atbalstu.

Apollo Mareks Gailītis
Čas Juris Jansons
AS Delfi Juris Mendziņš
Dialogi.lv Anna Stroja
Diena.lv Artis Baņģieris
Draugiem Ģirts Slaviņš
ILGA Latvija, Latvijas geju un lezbiešu organizācija Imants Kozlovskis
Izglītības Attīstības centrs Irēna Freimane
Latvijas cilvēktiesību centrs Dace Lukumiete
Latvijas ebreju draudžu un kopienu padome Arkadijs Suharenko
Latvijas Interneta Asociācija Viesturs Plešs
Latvijas pilsoniska alianse Rasma Pīpike
Latvijas ukraiņu biedrība Vladimirs Strojs
LGBT un viņu draugu apvienība «Mozaīka» Gastons Lacombe
Politika.lv Ilze Sedliņa
Reklāma Juris Jansons
Sorosa Fonds-Latvija Pēteris Viņķelis
Studentnet Tālivaldis Kronbergs
TV net Ligita Lukstraupe


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!