Raksts

Cīņa ar amatpersonu korupciju apstājusies


Datums:
08. decembris, 2015


Autori

Providus


Foto: Tess

Radikāli samazinās par korupciju notiesāto valsts amatpersonu skaits. Tas secināms no PROVIDUS apkopotajiem un vizualizētajiem tiesu datiem par 2014.gadu.

Pērn pirmajā instancē notiesātas tikai 9 valsts amatpersonas, kas ir mazākais skaitlis kopš 2004.gada, kad PROVIDUS sāka apkopot un vizualizēt šo statistiku. 2014.gadā notiesāto amatpersonu vidū bija 4 valsts policijas un 3 valsts robežsardzes pārstāvji, kā arī viens tiesnesis un viena valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta amatpersona.

„Mazais notiesāto amatpersonu skaits atklāj satraucošu tendenci, kas liecina par cīņas pret korupciju vājināšanos. Daudz aktīvāka cīņa ar amatpersonu korupciju bija 2005.gadā, kad notiesātas tika 96 amatpersonas,” saka PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš.

Pērn par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā tiesātas un par vainīgām atzītas 107 personas, kas ir lielākais notiesāto skaits kopš 2007.gada. To vidū vairākums – 87 krimināllietas – bijušas par kukuļdošanu ceļu policijai, turklāt visvairāk tiesāti kukuļdevēji Zemgalē.

„Tas liecina, ka Zemgalē pret kukuļdevējiem valsts policija cīnās visaktīvāk, jo no turienes nākušas aptuveni divas trešdaļas visu pērn iztiesāto lietu pret kukuļdevējiem ceļu policijai – 57 lietas,” uzsver PROVIDUS pētnieks.

Tiesu statistika arī parāda, ka valsts amatpersonām par kukuļņemšanu reti draud reāls cietumsods. Laika posmā no 2010.gada līdz 2014.gadam pirmajā instancē izskatītajās lietās par kukuļņemšanu stājušies spēkā spriedumi pret 68 amatpersonām, no kurām reāli cietumsodi piespriesti 9 personām, savukārt 54 personām piespriesti nosacīti sodi. Turklāt gandrīz visas 2014.gada lietas bijušas salīdzinoši vienkāršas. Par to netieši liecina fakts, ka šī gada maijā gandrīz visās lietās tiesu spriedumi jau bija stājušies spēkā. Arī tas pastiprina secinājumu, ka cīņa ar korupciju teju vai apstājusies.

Apkopotā statistika ir par krimināllietām, kurās personas tiesātas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā. Šie nodarījumi ietver dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kukuļņemšanu, kukuļdošanu, kā arī starpniecību kukuļošanā, u.c. Apkopotie dati par 2014.gadu ir par tiesu spriedumiem, kas bija spēkā 2015.gada 11.maijā.

Datu vizualizācijas pieejamas galerijā zem teksta. Tās drīkst brīvi pārpublicēt ar atsauci uz domnīcu PROVIDUS. Datu vizualizāciju pēc PROVIDUS pasūtījuma sagatavoja Jurģis Bērziņš. Divas vizualizācijas ir PROVIDUS veidotas, izmantojot Infogr.am.

Plašāka informācija: PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš, valts.kalnins@providus.lv, 67039280

Vizualizācijas sagatavotas projekta „PROVIDUS – valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā” ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros. NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Šis raksts ir izdots ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par raksta saturu atbild biedrība „Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS”.
Raksts sagatavots projekta „PROVIDUS – valsts partneris politikas plānošanas un veidošanas procesā” ietvaros.
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija NVO darbības atbalsta programmas ietvaros.
NVO darbības atbalsta programma tiek finansēta ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!