Raksts

4. sadaļa. Brīva kapitāla kustība


Datums:
30. jūlijs, 2003


Autori

Providus


Foto: Foto - N. Mežiņš © AFI

Sarunu rezultāti

Eiropas Savienības dibināšanas līgums (Māstrihtas līgums) aizliedz jebkādus kapitāla plūsmas ierobežojumus ne tikai ES teritorijā, bet arī starp ES dalībvalstīm un tā sauktajām trešajām valstīm (ārpus ES)[1]. Tas nozīmē, ka jebkurš ES pilsonis var brīvi atvērt un turēt bankas kontus jebkurā ES valstī, ieguldīt investīcijas un izvest savu peļņu uz citu valsti pēc nodokļu nomaksas, izvēlēties pensiju fondus jebkurā ES valstī, kā arī pirkt un pārdot vērtspapīrus un nekustamo īpašumu.

Vienlaikus dalībvalstīm tomēr tiek dotas ļoti ierobežotas tiesības, piemēram, noteikt banku pārvedumu vai dividenžu nodokļus citu ES dalībvalstu pilsoņiem vai uzņēmumu akcijas noteiktās proporcijās pārdot tikai konkrētās dalībvalsts pilsoņiem. Šādā gadījumā visi ES pilsoņi vairs neatrodas vienlīdzīgi labās pozīcijās. Šādu praksi ES pieļauj tad, ja konkrētā dalībvalsts var pierādīt, ka liberālākas normas draud ar kapitāla aizplūšanu vai ietekmes zaudēšanu tautsaimniecībai svarīgajās jomās.

Pēc paplašināšanās pilnīgi liberālais ES kapitāla tirgus netiks izveidots līdz 2016.gadam arī tāpēc, ka visas topošās dalībvalstis šajā sadaļā pieprasīja un arī saņēma atļauju ieviest pārejas periodus.

Tā Latvija līdz 2011.gada 1.janvārim drīkst ierobežot lauksaimniecības un mežu zemju pārdošanu ārzemniekiem. To varēs nopirkt tikai tie ES pilsoņi, kas būs vismaz 3 gadus dzīvojuši Latvijā, vismaz trīs gadus nodarbojušies ar lauksaimniecību un grib iegūt pašnodarbinātā zemnieka statusu[2]. Līdzīgus noteikumus izcīnījis vairākums kandidātvalstu un Polija šo ierobežojumu drīkstēs paturēt vēl 12 gadus pēc iestāšanās. Bez tam Polija, kā arī Čehija, Ungārija un Kipra piecus gadus pēc pievienošanās ES drīkstēs ierobežot vasarnīcu pārdošanu ārzemniekiem. Jāpiebilst, ka līdzīgus ierobežojumus izcīnīja arī agrāko ES paplašināšanās kārtu dalībvalstis, piemēram, Dānija.

______________

[1] Enlargement of the European Union, guide to negotiations chapter by chapter, Eiropas Komisija

[2] Likums “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, grozīts 2003.gada 3.aprīlī

Šī publikācija ir tapusi projekta “Fwd:Eiropa” ietvaros, kas saņēmis finansiālu atbalstu no LR iestāšanās ES pirmsreferenduma informēšanas pasākumu programmas. Publikācijas saturs atspoguļo tās autora uzskatus, un LR iestāšanās ES pirmsreferenduma informēšanas pasākumu Vadības grupa nav atbildīga par jebkādu šajā publikācijā paustās informācijas saturu vai tās tālāku izmantošanu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!