Raksts

23. sadaļa. Patērētāju tiesību un veselības aizsardzība


Datums:
30. jūlijs, 2003


Autori

Providus


Foto: E. Rudzītis © AFI

Patērētāju tiesību un veselības aizsardzība ir viens no tiešākajiem instrumentiem, kā ES mēģina nodrošināt augstākus iedzīvotāju dzīves standartus. Lai to panāktu, ES izstrādājusi direktīvas, lai veicinātu patērētāju interešu, veselības un drošības aizsardzību visās iekšējā tirgus jomās. Tāpēc jau likumdošanas izstrādāšanas procesā ES aicina aktīvi piedalīties patērētāju tiesību organizācijas.

ES likumdošana šajā jomā sedz ļoti plašu lauku. Piemēram, ražotājiem, pakalpojumu sniedzējiem vai pārdevējiem ir pienākums informēt patērētāju par preces vai pakalpojuma kvalitāti un drošību, garantiju, lietošanas noteikumiem, kā arī tā ražotāju un cenu[1]. Sūdzību gadījumā patērētājs ir tiesīgs iesniegt prasību pret pārdevēju divu gadu laikā no preces pirkšanas brīža. Tāpat ES aizliedz maldinošu reklāmu un dažām produktu grupām izstrādājusi īpašus marķējumus, piemēram, bioloģiski audzētai produkcijai[2]. Tādā veidā patērētāji tiek labāk informēti par preces vai pakalpojumu kvalitāti.

Bez preču drošības standartiem ES direktīvās iekļautas arī normas par patērētāju tiesībām, piemēram, lauzt īres līgumu, ja tajā iekļauti netaisnīgi nosacījumi vai maldinoša informācija.

Veselības un drošības aizsardzībai ES izstrādātas direktīvas, piemēram, par ugunsdrošību viesnīcās. Savukārt patērētāju ekonomisko interešu aizsardzībai ES drīzumā plāno ieviest normu, ka gadījumā, ja aviokompānija pārdevusi uz konkrētu reisu vairāk biļešu nekā lidmašīnā ir sēdvietas (angliski to sauc par over-booking) aviokompānijām jāmaksā klientam kompensācija.

Katrā dalībvalstī darbojas patērētāju tiesību aizsardzības birojs, kura uzdevums ir palīdzēt patērētājam konflikta gadījumos, piemēram, ja pārdevējs atsakās labot par firmas līdzekļiem nedēļu pēc pirkuma saplīsušos apavus, kuriem ir gada garantija. Šāda iestāde kopš 1998.gada darbojas arī Latvijā.

Ar ES paplašināšanos palielinās patērētāju skaits un arī telpa, kurā ES jānodrošina patērētāju tiesību un veselības aizsardzība. Taču tā kā daudzu kandidātvalstu iedzīvotāji dzīvojuši plānotās ekonomikas tirgos un pagaidām vēl nav pietiekami izglītoti par savām tiesībām, tieši topošajās dalībvalstīs Eiropas Komisija aicina šai jomai pievērst īpašu uzmanību.

Par spīti iepriekšteiktajam visas kandidātvalstis apsolījušas ieviest visu ES likumdošanas kopumu līdz 2004.gada 1.maijam.

__________________________

[1] Direktīva par vispārējiem preču drošības standartiem 92/59/EEC

[2] Direktīva 91/72/EEC

Šī publikācija ir tapusi projekta “Fwd:Eiropa” ietvaros, kas saņēmis finansiālu atbalstu no LR iestāšanās ES pirmsreferenduma informēšanas pasākumu programmas. Publikācijas saturs atspoguļo tās autora uzskatus, un LR iestāšanās ES pirmsreferenduma informēšanas pasākumu Vadības grupa nav atbildīga par jebkādu šajā publikācijā paustās informācijas saturu vai tās tālāku izmantošanu.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!