Imigrantu integrācijas politikas indekss (Migrant Integration Policy Index, MIPEX) ir pētījums, kurā salīdzināta visu 27 ES dalībvalstu, kā arī Šveices, Norvēģijas, ASV un Kanādas situācija imigrantu integrācijas jomā, analizējot likumdošanu sekojošajās tēmās:
• ģimenes apvienošanās,
• pastāvīgā uzturēšanās,
• politiskā līdzdalība,
• pilsonības iegūšana,
• pret-diskriminācija,
• pieeja darba tirgum,
• pieeja izglītībai.
Vērtējot likumdošanu caur vairāk nekā 140 rādītājiem, radīts daudzdimensionāls ieskats imigrantu iespējās pilnvērtīgi piedalīties ES un citu valstu sabiedrību dzīvēs. Iegūtie dati salīdzināti arī ar 2007.gada MIPEX rādītājiem, atklājot politikas izmaiņas. Pētījuma rezultāti publicēti gan papīra formā, gan interaktīvā mājas lapā www.mipex.eu
Projektam bija šādi mērķi:
• Palielināt ES dalībvalstu kapacitāti attīstīt, ieviest, uzraudzīt un izvērtēt integrācijas politiku un tās pasākumus,
• Dot iespēju visām ES dalībvalstīm (atsevišķi un savā starpā) apmainīties ar informāciju un labajām praksēm, veicinot plašāku sadarbību šajā jomā.
Visās valstīs tika rīkoti semināri vai konferences, lai analizētu indeksa rezultātus un – ar imigrantu nevalstisko organizāciju un ekspertu palīdzību – izstrādātu rekomendācijas, kā uzlabot imigrantu iespējas.
Latvijā konference „Imigrantu integrācija Latvijā: nolemtība vai iespēja” notika 2011.gada 31.maijā.
Konferencē tika prezentēti Imigrantu integrācijas politikas indeksa rezultāti par Baltijas valstīm, kā arī salīdzinošs pētījums par imigrantu politiskās līdzdalības iespējām Latvijā, Igaunijā un Polijā. Diskusijās par Latvijas imigrantu integrācijas politiku un nepieciešamajām izmaiņām piedalījās eksperti un atbildīgo institūciju pārstāvji. Konferencē arī tika prezentēts Imigrantu integrācijas politikas indeksa tulkojums latviešu valodā, kas pieejams šeit.
Skatīt arī:
Aicinām uz konferenci „Imigrantu integrācija Latvijā: nolemtība vai iespēja?”
Pētījums: Latvijas imigrantu integrācijas politika – visnelabvēlīgākā Eiropā
Daces Akules blogs „Imigrantu integrācija LV: nolemtība vai iespēja?”
Ekspertu komentāri par imigrantu integrāciju Latvijā
Projektu finansēja Eiropas Komisija caur Eiropas Trešo valstu valstspiedērīgo integrācijas fondu, Britu Padome (British Council), Migration Policy Group, kā arī nacionālie partneri, tai skaitā PROVIDUS.