Pētījums

Vēlētāju līdzdalību ietekmējošie faktori pašvaldību vēlēšanās


Gads:
2005
Organizācija:
Centrālā vēlēšanu komisija


Autori

Providus


AnotācijaPētījums veikts tūlīt pēc pašvaldību vēlēšanām (13.-21.martā), lai noskaidrotu galvenos iemeslus, kuru dēļ pilsoņi ir vai nav piedalījušies vēlēšanās, ar kādām problēmām viņi saskārušies un kādas izmaiņas vēlēšanu vai aģitācijas kārtībā uzskata par nepieciešamām. Izmantojot tiešās intervijas metodi, aptaujāti 1002 respondenti, kas ir Latvijas Republikas pilsoņi vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Saskaņā ar pētījumu, galvenie iemesli, kāpēc pilsoņi nepiedalījās pašvaldību vēlēšanās, ir saistīti ar vilšanos politikā – visbiežāk aptaujātie norādījuši, ka viņiem nav ticības nekam (16%), nav bijis, par ko balsot (14%), neredz tam jēgu (12%), vai arī bijuši aizņemti (9%). Tikai daži procenti aptaujāto norādījuši iemeslus, kas saistīti ar vēlēšanu organizatorisko procesu – iecirkņa tālumu vai sasniedzamības problēmām, informācijas trūkumu par balsošanas vietu utml. Savukārt galvenais iemesls līdzdalībai vēlēšanās bijusi pienākuma izjūta (47%), vēlēšanās atbalstīt noteiktu sarakstu vai kandidātu (28%) un cerības uz labāku nākotni (18%).

Uz jautājumu par nepieciešamajiem uzlabojumiem vēlēšanu organizācijā, vairāk nekā puse iedzīvotāju atturējās izteikt priekšlikumus, jo bija vai nu apmierināti ar pašreizējo kārtību, vai viņiem nebija ierosinājumu. Visbiežāk (13% gadījumu) ierosināts, lai vēlētāji netiktu piesaistīti konkrētam vēlēšanu iecirknim.

Aptauja rāda, ka iedzīvotājiem dalās domas par to, vai jānosaka stingrāks aģitācijas regulējums vēlēšanu dienā. 37% uzskata, ka jāsaglabā esošā kārtība, taču 30% atbalsta politiskās reklāmas aizliegumu medijos, 28% atbalsta jebkāda veida aģitācijas aizliegšanu medijos, 22% uzskata, ka jāaizliedz kandidātu publiskas tikšanās ar vēlētājiem un tik pat atbalsta jebkādu reklāmas materiālu aizliegumu (kopējā atbilžu % summa pārsniedz 100, jo aptaujātie varēja izvēlēties vairākus atbilžu variantus).

Dati liecina, ka 86% aptaujāto pašvaldību vēlēšanās nav saskārušies ar problēmām, kas saistītas ar vēlētāju reģistrācijas kārtību, un 93% nav bijis problēmu, kas saistītas ar vēlēšanu iecirkņu darbu. No aptaujātajiem 67% pirms vēlēšanām pamanījuši CVK sagatavotos animācijas klipus televīzijā, un 60% informāciju radio.

Vēlētāju līdzdalību ietekmējošie faktori pašvaldību vēlēšanās

(latviski, PDF, 633 KB) no CVK mājaslapas


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!