Pētījums

Vēlētāju izvēli ietekmējošie faktori 2005.gada pašvaldību vēlēšanās un sabiedrisko organizāciju loma priekšvēlēšanu procesa uzraudzībā


Gads:
2005. gada aprīlis
Organizācija:
Latvijas Fakti, PROVIDUS


Autori

Providus


Anotācija

Pētījums atklāj pilsoņu viedokļus par viņu lietotajiem informācijas avotiem priekšvēlēšanu laikā, sabiedrisko organizāciju lomu priekšvēlēšanu procesā un kampaņas izdevumu ierobežošanu. Viedokļi iegūti intervējot 795 Latvijas balsstiesīgos iedzīvotājus mēnesi pēc vēlēšanām.

Kā trīs ietekmīgākos informācijas avotus priekšvēlēšanu laikā pilsoņi visbiežāk atzinuši mediju sniegto informāciju (tā bijusi nozīmīga 70% aptaujāto), partiju pārstāvju publiskās uzstāšanās (53%) un partiju priekšvēlēšanu programmas (52). Reklāmu par ietekmējošu atzinusi aptuveni ceturtā daļa aptaujāto (27%).

Vairums respondentu piekrīt uzskatam, ka sabiedriskās organizācijas ar savām aktivitātēm spēj nodrošināt godīgāku priekšvēlēšanu procesa norisi, liekot politiķiem ievērot likumus (tam piekrīt 62% aptaujāto) un vēršot sabiedrības uzmanību uz iespējamām nelikumībām (72%). Savukārt 25% aptaujāto uzskata, ka sabiedrisko organizāciju aktivitātes nespēj ietekmēt politisko procesu piekrīt aptaujas dalībnieku.

Vairāk kā puse aptaujas dalībnieku (53%) uzskata, ka bija jēga ar likumu noteikt politisko partiju priekšvēlēšanu kampaņas izdevumu ierobežojumus. Pretējās domās ir 33% respondentu.

Vēlētāju izvēli ieteikmējošie faktori 2005.gada pašvaldību vēlēšanās un sabiedrisko organizāciju loma priekšvēlēšanu procesa uzraudzībā
(latviski, PDF, 333 KBpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!