Pētījums

Valsts cilvēktiesību biroja 2001.gada ziņojums


Gads:
2002
Organizācija:
Valsts cilvēktiesību birojs


Autori

Providus


ZIŅOJUMA ANOTĀCIJA

Valsts cilvēktiesību biroja 2001.gada pārskats ir izstrādāts, saskaņā ar likumu Par Valsts cilvēktiesību biroju, kurš paredz, ka VCB katru gadu ir jāsniedz Saeimai un Ministru kabinetam zinojums par savu darbu. Šajā darba pārskatā VCB, balstoties uz savu praksi, ir analizējis aktuālākās problēmas un to iespējamos risinājumus konkrētās cilvēktiesību jomās Latvijā 2001.gadā. Ziņojumā Valsts cilvēktiesību birojs iepazīstina arī ar savām aktivitātēm, kas vērstas uz sabiedrības informēšanu un likumdošanas pilnveidošanu Latvijā.

Ziņojums veidots kā konkrētu cilvēktiesību sfēru analīze, par pamatu ņemot Biroja praksi un vērojumus, un tajā ir apskatītas gan politiskās, gan sociāli – ekonomiskās, gan arī atsevišķu grupu tiesības.

Gada laikā VCB ir saņēmis 969 rakstiskas iedzīvotāju sūdzības par iespējamiem cilvēktiesību pārkāpumiem un ir sniedzis 3939 mutiskas konsultācijas. Ziņojumā ietverta vispusīga statistika par saņemto sūdzību saturu un izskatīšanas rezultātiem, kā arī salīdzinājums ar iepriekšējiem gadiem.

2001.gadā Valsts cilvēktiesību birojs ir konstatējis zināmu progresu atsevišķās cilvēktiesību jomās – nelielu, bet regulāru apstākļu uzlabojumu ieslodzījumu vietās un īslaicīgās aizturēšanas izolatoros, personai piešķirtās tiesības griezties Satversmes tiesā. Ir pieņemtas vairākas no cilvēktiesību viedokļa būtiskas tiesību normas – Darba likums un Administratīvā procesa likums, kā arī ratificēta Eiropas sociālā harta. Tomēr līdztekus ir minētas arī negatīvās tendences cilvēktiesību aizsardzībā – vēl joprojām nepietiekams ir sociālo tiesību aizsardzības līmenis valstī. Valsts cilvēktiesību birojs īpaši negatīvi vērtē faktu, ka no 1994.gada, neraugoties uz inflāciju un citiem procesiem valstī, nav palielināts krīzes iztikas minimums, bet no 1995.gada – valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts. Valsts cilvēktiesību birojs, tāpat kā iepriekšējos gados, saņēmis daudz sūdzību par tiesu sistēmas nepilnībām, to skaitā – par ilgajiem tiesu procesiem un ilgstošo uzturēšanos izmeklēšanas cietumos bez tiesas sprieduma.

Valsts cilvēktiesību biroja 2001.gada ziņojums

(latviski, PDF, 1762 KBpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!