Pētījums

Valstiskā godaprāta sistēmas izvērtējums Latvijā (Korupcijas novēršanas kritēriju analīze)


Gads:
2003
Organizācija:
Sabiedrība par atklātību – Delna


Autori

Providus


PĒTĪJUMA ANOTĀCIJA2002. gadā Sabiedrība par atklātību - Delna, izmantojot Transparency International izstrādāto metodoloģiju, kas ietver atsevišķu valsts institūciju un sfēru vērtēšanas kritērijus, veica Valstiskā godaprāta sistēmas analīzi. Saskaņā ar šiem indikatoriem ir novērtēti divi aspekti: pirmkārt, vai kritērijos ietvertās prasības ir pieņemtas Latvijas likumdošanā (de iure) un, otrkārt, vai tās tiek praktiski īstenotas (de facto).

Šajā pētījumā Valstiskā godaprātā sistēma (angliski – national integrity system) ir skaidrota kā tādu mērķu un elementu kopums, kas savā darbībā būtu jāīsteno noteiktām institūcijām vai valsts sektoriem, vai arī kas tiktu īstenots ar šo institūciju vai sektoru palīdzību. Valstiskā godaprāta sistēmas prasību pastāvēšana likumdošanā un to praktiskā īstenošana veicina korupcijas novēršanu valsti, kas savukārt ir daļa no visu veidu ļaunprātīgas dienesta stāvokļa izmantošanas un amatnoziegumu izskaušanas. Pētījumā atsevišķi ir aplūkots, cik lielā mērā izvirzītajiem kritērijiem Latvijā atbilst likumdevējs, izpildvara, tiesu vara, prokuratūra, valsts kontrole, pretkorupcijas institūcijas, masu saziņas līdzekļi un citas institūcijas un sabiedrības sektori.

Pētījuma autori secina, ka Latvijas likumdošanā ir jau noregulēti daudzi jautājumi, it īpaši tie, kas attiecas uz administratīvās korupcijas novēršanu. Savukārt plašs darba lauks vēl arvien paveras augstāko varas ešelonu godprātības kontrolē un vidējā ranga ierēdņu ētiskuma izvērtējumā.

Valstiskā godaprāta sistēmas izvērtējums Latvijā (Korupcijas novēršanas kritēriju analīze)

Ziņojuma teksts ((latviski, PDF, 578 KB)pdf)

Rekomendācijas Pielikums Nr.2 ((latviski, PDF, 222 KB)pdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!