Pētījums

The European Union’s Energy Security Challenges


Gads:
2006
Organizācija:
US Congressional Research Service


Autori

Providus


Nesenais enerģijas cenu kāpums un aizvien pieaugošais enerģijas pieprasījums pasaules tirgū ir licis gan ASV, gan arī ES politikas veidotājiem iesaistīties globālās debatēs un uzsākt stratēģijas izveidi enerģijas ieguvei nākotnē. Zinātnieku aplēses liecina, ka enerģijas pieaugums turpmākajos divdesmit gados varētu palielināties pat par 60%. ASV un ES kopā veido pasaules lielāko enerģijas tirgu, kopā ražojot 23%, bet patērējot 40% no pasaules enerģijas. Eiropas Savienība viena pati patērē aptuveni 18% no globālajām naftas rezervēm un 19% no pasaulē saražotās gāzes.

2005.gadā ES importēja vairāk kā pusi no sev vajadzīgās enerģijas, taču tiek prognozēts, ka līdz 2030.gadam enerģijas imports pieaugs pat līdz 70%. Satraukumu rada fakts, ka puse no Eiropā importētās enerģijas nāk no Krievijas. Tas ļauj Maskavai savās rokās koncentrēt milzīgu spēku, kuru jebkurā brīdī var izmantot, lai ietekmētu Eiropas ekonomiku vai ārpolitiku.

2006.gada martā Eiropas Komisija izstrādāja “Green Paper”, tajā īsi izklāstot galvenos virzienus, kā veidot kopīgu Eiropas enerģijas drošības stratēģiju. Līdz 2006.gada beigām tiek plānots izstrādāt “Stratēģisko enerģijas pārskatu” (Strategic Energy Review), kurā būtu izplānota gan ES, gan tās dalībvalstu rīcība, lai nodrošinātu efektīgu un saskaņotu enerģijas politiku.

ES un ASV ir uzsākušas dialogus par enerģijas produktivitāti un dažādiem alternatīvās enerģijas veidiem, lai abas varētu sadarboties enerģijas tirgū un nekļūtu atkarīgas no Krievijas un citiem naftas bagātiem, bet politiski nestabiliem reģioniem. ES un ASV 2006.gada samita laikā Vīnē tika izdots oficiāls abu pušu apstiprināts paziņojums par sadarbību enerģijas drošības nodrošināšanā un godīgu konkurenci.

The European Union’s Energy Security Challenges

Ja nedarbojas saite, lūdzu ziņojiet admin@politika.lv


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!