Pētījums

Televīzija Eiropā: likumdošana, politika un neatkarība


Gads:
2005
Organizācija:
European Union Monitoring and Advocacy Program of the Open Society Institute (EUMAP)


Autori

Providus


AnotācijaJaunu tehnoloģiju un pieaugošas komerciālās konkurences ietekmē televīzija piedzīvo straujas pārmaiņas visā Eiropā. Pārskats par situāciju 20 Eiropas valstīs, tajā skaitā arī Latvijā, sniedz vērtējumu mediju politikai un regulējumam, kas izveidots televīzijas politiskās un ekonomiskās neatkarības garantēšanai.

Vienotas raidorganizāciju politikas trūkums, neatrisināta sabiedriskās televīzijas neatkarība, diskriminējoši ierobežojumi programmām krievu valodā, vispārpieņemtu žurnālistikas standartu trūkums – šīs ir galvenās problēmas Latvijas televīzijas sektorā, kas konstatētas pētījumā.

Sabiedriskās raidorganizācijas finansējums, Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) vai citas uzraudzības institūcijas iecelšanas procedūra un programmu veidošana minoritātēm ir atzītas par vissteidzamāk risināmajām problēmām, kuru novēršanai pētījums sniedz rekomendācijas.

NRTP īstenotā mediju uzraudzība pētījumā atzīta par neefektīvu, kam galvenie iemesli – šauru politisko interešu pārstāvība, pilnvaru trūkums un saistība ar privāto raidorganizāciju interesēm. Situāciju neuzlabos jaunie radio un TV likumi, kas nenodrošina uzraugošās institūcijas neatkarību no valdības ietekmes un pārstāv līdz šim īstenoto izpratni par medijiem kā informācijas konveijeriem no elites „uz leju” masām.

Pētījumā konstatēts, ka Latvijas Televīzijas kā sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja misiju apdraud komercializēšanās, tāpēc rekomendēts noteikt skaidru LTV finansēšanas sistēmu, apsverot abonentmaksu ieviešanu un nosakot stingrus ierobežojumus reklāmas apjomam. Savukārt komerciālo elektronisko mediju jomā jāpieņem konkrēta likumdošana pret monopolu veidošanos, kā arī šiem medijiem jāizstrādā iekšējas vadlīnijas, lai nodrošinātu objektivitāti, līdzsvaru un žurnālistu neatkarību no mediju īpašniekiem. Pētījums rekomendē sabiedrisko un komerciālo raidorganizāciju žurnālistiem izstrādāt vienotu žurnālistikas standartu.

Līdzšinējā apraides politika atzīta par diskriminējošu attiecībā uz krievvalodīgajiem iedzīvotājiem, tāpēc pētījumā ierosināts atcelt ierobežojumus apraidei minoritāšu valodās un bilingvālajiem raidījumiem.

Televīzija Eiropā: likumdošana, politika un neatkarība

((latviski, PDF, 832 KB)pdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!