Sabiedrības līdzdalība politikas lēmumu pieņemšanā ir svarīga, domājot par sabiedriskās politikas attīstību. Tomēr pagaidām vispārējā iedzīvotāju pilsoniskā līdzdalība nav plaša un aktīva. Tādēļ nepieciešams rast atbildi uz jautājumu, kuri faktori ir tie, kas ietekmē iedzīvotāju līdzdalības iespējas un aktivitātes.
ANOTĀCIJA
Latvijas Cilvēktiesību un etnisko studiju centra pētījuma “Sabiedrības līdzdalība Rīgas pašvaldības lēmumu pieņemšanā: etniskie aspekti” mērķis ir izvērtēt, kā sabiedrības informētību un līdzdalību lēmumu pieņemšanā ietekmē iedzīvotāju tautība, valodas lietojums, kā arī citi faktori. Pētījumā galvenā uzmanība pievērsta tādiem līdzdalības jautājumiem kā iedzīvotāju iespējas saņemt informāciju un izteikt viedokli par pašvaldības darbu un lēmumiem, kā arī nevalstisko organizāciju loma iedzīvotāju līdzdalības veicināšanā.
Pētījumā ir secināts, ka Rīgas iedzīvotāji informācijas iegūšanu un viedokļa izteikšanu par Rīgas pašvaldības darbu saista vispirms ar individuālo jautājumu risināšanu, savukārt interese par Rīgas domes lēmumiem kopumā ir zema. Svarīgi iedzīvotāju līdzdalības šķēršļi ir zināšanu trūkums par informācijas iegūšanas un viedokļa izteikšanas iespējām un par pašvaldības darbu, motivācijas trūkums iegūt informāciju un izteikt viedokli, nepietiekoša Rīgas domes deputātu un pašvaldības darbinieku pieejamība iedzīvotājiem, rīdzinieku neticība savām spējām ietekmēt pašvaldības lēmumus un neuzticēšanās pašvaldībai. Kopumā pētījuma dati neliecina par būtiskām tautību noteiktām atšķirībām informācijas iegūšanā un līdzdalībā Rīgas pašvaldības lēmumu pieņemšanā. Tomēr mazākumtautību pārstāvji salīdzinoši biežāk nekā latviešiem nav informēti par iespējām iegūt informāciju; viņiem biežāk ir arī prasmju, iemaņu un pieredzes trūkums viedokļa izteikšanā. Pētījumā ir diskutēts par to, kas kavē dažādu tautību iedzīvotāju līdzdalības aktivitātes.
Pētījumā ir piedāvāti arī priekšlikumi Rīgas domei sabiedrības līdzdalības veicināšanai. Ir ieteikts vairāk informēt sabiedrību par informācijas iegūšanas un viedokļa izteikšanas iespējām, popularizējot informācijas izplatīšanas tīklu; aktivizēt jau esošos informācijas iegūšanas un viedokļa izteikšanas kanālus, kur lielāka loma ir rakstveida informācijas pieejamības paplašināšanai, iedzīvotāju sanāksmēm ar pašvaldības pārstāvjiem, informācijas paplašināšanai un diskusijām masu medijos. Ir secināts par nepieciešamību pēc informācijas pieejamības krievu un citās valodās paplašināšanas.
Sabiedrības līdzdalība Rīgas pašvaldības lēmumu pieņemšanā: etniskie aspekti
(latviski, PDF, 1633 KB pdf)