Pētījums

Rising to the energy challenge: key elements for an effective EU strategy


Gads:
2006
Organizācija:
European Policy Centre


Autori

Providus


Mēs dzīvojam izaicinājumu pilnā laikā. Varētu būt mazliet pārspīlēti teikt, ka vidēja termiņa un ilglaicīga enerģijas piegāde un globālā klimata aizsardzība ir vislielākie izaicinājumi ar kādiem sastopas cilvēce, bet tie viennozīmīgi atrodas piecu lielāko izaicinājumu sarakstā.

Daļēji tas ir tādēļ, ka mūsdienu ekonomikas normāla funkcionēšana un visas sabiedrības labklājība ir fundamentāli atkarīga no enerģijas. Tas ir arī tādēļ, ka enerģija rada citus izaicinājumus, piemēram, nabadzības izskaušanu un ūdens nodrošinājumu. Enerģētika, precīzāk nafta, ir potenciālais reģionālo un globālo konfliktu iemesls, un galvenais globālās drošības drauds.

Svarīga enerģētikas sektora iezīme ir ilgais laika periods, kas nepieciešams, lai sasniegtu vērā ņemamas izmaiņas. Augstu izmaksu infrastruktūras izbūve, piemēram, elektrostacijas un gāzes cauruļvadi, kuru izbūve sākās pirms 50 gadiem, savu ražotspēju ir sasnieguši tikai tagad. Tieši tāpat tagad ir sākts būvēt infrastruktūru, pēc kuras pieprasījums tiek prognozēts 2025.gadā. Šis apsvērums ir īpaši svarīgs tajos enerģētikas sektoros, kur ir pastāvīga enerģijas aprite un augsts pieprasījuma līmenis.

Tas nozīmē, ka Eiropas enerģijas situācija 2025.gadam principā ir izlemta jau šobrīd.

Šajā pētījumā tiek risinātas vairākas svarīgas problēmas, kas skar ES enerģijas politikas attīstību. Darba autors necenšas norādīt uz vienu vispārēju enerģijas politikas stratēģiju, bet gan identificē galvenos elementus, kurus ir nepieciešams iekļaut efektīgas stratēģijas izstrādē. Autors tic, ka tas būtu ieguvums ES pilsoņiem un uzņēmumiem, kā arī uzsver, ka svarīgi ir radīt globālu atbildības sajūtu par enerģijas izaicinājumiem.

Rising to the energy challenge: key elements for an effective EU strategy

Ja nedarbojas saite, lūdzu ziņojiet admin@politika.lv


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!