Pētījums

Rakstu krājums: Vai Eiropa piedzīvo demokrātijas krīzi?


Eiropas Savienībā ir demokrātijas problēma. Jau vairākus gadus pieaug aicinājumi būtiski mainīt Eiropas integrācijas projektu tieši demokrātijas trūkuma dēļ. Taču par spīti Brexit referendumam un galēji radikālo partiju panākumiem dažādās ES valstīs, no politikas veidotājiem ES līmenī joprojām trūkst konkrētu rīcībpolitikas piedāvājumu demokrātijas deficīta uzlabošanai.

Tādēļ domnīca PROVIDUS piedāvā iepazīties ar rakstu krājumu, kas vērtē demokrātijas kvalitāti Eiropā. Tajā analizēts, kā attiecības starp pilsoņiem, valstu valdībām un ES iestādēm mainījušās un izveidojušas daudzslāņu savienību. Rakstu krājums galvenokārt vērtē ES pārvaldību, un mēģina saprast, vai, palielinoties sociālām, ekonomiskām un politiskām saitēm starp dažādām ES valstīm, ir iespējams izglābt kopējo Eiropas identitāti, un dod ES pilsoņiem iespēju “atgūt kontroli” pār politiskajiem procesiem savienībā.

PROVIDUS rakstu krājumā piedalījās ar pētījumu par Latvijas pilsoniskās sabiedrības organizāciju iesaisti lēmumu pieņemšanā un politikas veidošanā ES līmenī. Tajā secināts, ka lai gan Latvijas organizācijas ir labi informētas par iespējām iesaistīties ES politikā, lielākā daļa to dara reti. Organizācijas uzskata, ka visefektīvāk ES politiku var ietekmēt, piedaloties ekspertu grupās un aktīvi iesaistoties starptautiskās organizācijās. Vienlaikus viedoklis par iesaisti Latvijas nacionālo pozīciju veidošanā vai dalību sarunās ar Latvijas EP deputātiem dalās – dažas organizācijas uzskata, ka caur šīm metodēm var sasniegt daudz, savukārt citas šos iesaistes veidus vērtē kā neefektīvus.

Tāpat rakstā sniegti ieteikumi Eiropas politikas veidotājiem par veidiem, kā uzlabot nacionālo organizāciju iesaisti ES līmeņa politikā. Tie ietver (1) paplašināt tās metodes, kuras ES līmeņa lēmumu pieņemšanā ļauj iesaistīties, tajā neieguldot daudz līdzekļus, (2) papildu motivācijas pasākumu ieviešanu, lai veicinātu vairāk tikšanās starp organizācijam un EP deputātiem, (3) atbalstu plašākai Latvijas organizāciju iesaistei starptautiskās organizācijās, kā arī (4) biežāku personisku iesaistes uzaicinājumu sūtīšanu aktīvām organizācijām.

Ar pilnu rakstu krājumu (angļu valodā) aicinām iepazīties te.

Rakstu krājums Tiešā Demokrātijā ES: Mīts par pilsoņu savienību ir daļa no projekta ‘Ceļā uz savienību pilsoņiem – 2CU’. Tas tika veidots, sadarbojoties 20 domnīcām Eiropas Politikas Pētniecības Institūtu Tīkla (EPIN) ietvaros. Kopā ar šo rakstu krājumu, projektā paredzēts arī vērtēt reprezentatīvo demokrātiju un demokrātisko institūciju atbildības principus.

Projekta finansējumu nodrošina Erasmus+ Žona Monē programma ar Eiropas Komisijas atbalstu.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!