Pētījums

Projekta „Administratīvo resursu izmantošanas novērošana pirms 2005. gada pašvaldību vēlēšanām” gala ziņojums


Gads:
2005
Organizācija:
Sabiedrība „Sabiedrība par atklātību – Delna”


Autori

Providus


Anotācija

Pētījuma mērķis ir analizēt administratīvo resursu izmantošanu vēlētāju ietekmēšanai

2005.gada pašvaldību vēlēšanās un, informējot sabiedrību par šīs prakses negatīvajām sekām, mazināt politisko korupciju Latvijā.

Ar administratīvo resursu izmantošanu pētījumā tiek saprasta sabiedrības dāvātās uzticības, varas un amata autoritātes izmantošana, lai gūtu papildu priekšrocības, nodrošinot savas personīgās vai pārstāvētās politiskās partijas pārvēlēšanas iespējas. Piemēram, var tikt izmantoti likumdošanas, institucionāliem, budžeta, mediju vai koercīvie resursi.

Delnas” izveidotas brīvprātīgo grupas kopš gada sākuma novēroja administratīvo resursu izmantošanu pirms vēlēšanām piecās lielās Latvijas pašvaldībās – Rīgā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī un Valmierā, kā arī tika iegūta plaša un daudzveidīga informācija par situāciju citās, mazākās pašvaldībās. Iegūtie rezultāti norāda, ka priekšvēlēšanu kampaņās tiek manipulēts ar ievērojamu pašvaldību resursu apjomu. Visbiežāk tika atklāti institucionālo resursu izmantošanas gadījumi, kā arī masu mediju resursu izmantošana.

Situācija pētītajās pašvaldībās būtiski atšķiras – Liepājā un Valmierā konstatēti tikai sīki pārkāpumi, kas var

  • neatstāt lielu ietekmi uz vēlētāju izvēli, savukārt Rīgā un Ventspilī konstatēti vairāki būtiski administratīvo resursu izmantošanas gadījumi, kas traucē vienlīdzīgu konkurenci starp visiem pretendentiem uz vietu lēmējvarā. Vairāki pārkāpumi atklāti arī Daugavpilī un arī nacionālajā līmenī pētnieki konstatē, ka pie varas esošās partijas plaši izmanto nacionālā līmeņa administratīvos resursus, piemēram, ministru vizītes pašvaldībās.

    Kā galvenie ieteikumi administratīvo resursu izmantošanas novēršanai tiek piedāvāti:

    • Ieviest civildienesta attiecības pašvaldības administrācijā;
    • Ieviest pašvaldības politiķu un darbinieku ētikas kodeksu;
    • Pašvaldības budžeta izdevumus piesaistīt administratīvām vienībām (iestādēm);
    • Ieviest politikas plānošanas ciklu un rezultatīvo rādītāju sistēmu pašvaldības darbībā;
    • Skaidri definēt pašvaldības izdoto informatīvo izdevumu funkcijas;
    • Veikt pašvaldības informācijas iepirkumus masu medijos tikai pēc vajadzības;
    • Precizēt vēlēšanu novērotāju statusu;
    • Noteikt balsošanu vienatnē kā pilsoņa tiesības un pienākumu.

    Projekta „Administratīvo resursu izmantošanas novērošana pirms 2005. gada pašvaldību vēlēšanām” gala ziņojums

    (latviski, PDF, 2,31 MBpdf)


    Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

    Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!