Pētījums

PĒTĪJUMS PAR DABASGĀZES TIRGUS LIBERALIZĀCIJU LATVIJĀ



Autori

Providus


Foto: Festivāls LAMPA

Latvijas Radio ziņu dienesta žurnālists Gunārs Valdmanis sadarbībā ar Sabiedrību par atklātību - Delna un domnīcu PROVIDUS veicis pētījumu par valsts nozagšanas riskiem dabasgāzes tirgus liberalizācijas kontekstā Dabasgāzes tirgus liberalizācija Latvijā: iespējamās valsts sagrābšanas izpausmes. Pētījums tika prezentēts Sarunu festivālā LAMPA 2016.gada 2.jūlijā.

Veicot Latvijā notikušā dabasgāzes tirgus liberalizācijas procesa analīzi laika posmā no 2004.gada līdz 2016.gadam, var secināt, ka apjomīgajā procesā, kura būtiskākā daļa bija nepieciešamo likuma normu izstrāde un politisku lēmumu pieņemšana, bijušas vairākas epizodes, kurās politiķu rīcība radīja aizdomas par iespējamajām valsts sagrābšanas izpausmēm.

Pirmkārt, lēmumu pieņemšanas rezultātā privātam komersantam, dabasgāzes piegādes uzņēmumam „Latvijas Gāze” izdevās par vairāk nekā desmit gadiem pagarināt savu Latvijas monopolstāvokli dabasgāzes tirgū. Otrkārt, vairākos gadījumos attiecīgie lēmumi ir pieņemti necaurspīdīgi, nenodrošinot plašas diskusijas sabiedrībā par lēmumu ekonomiskajām un juridiskajām sekām, kā arī publiski neiesaistot lēmumu pieņemšanā nozares ekspertus un ieinteresētās puses. Treškārt, aizdomas par iespējamajiem valsts sagrābšanas potenciālajiem riskiem pastiprina arī fakts, ka uzņēmums „Latvijas Gāze” noalgojis vairākus bijušos augsta līmeņa politiķus un amatpersonas darbam uzņēmumā. No šādiem gadījumiem kā būtiskāko ir jāmin bijušā premjerministra un ekonomikas ministra Aigara Kalvīša iecelšana uzņēmuma „Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētāja amatā.

Jāuzsver, ka politiķu lēmumu un publisko izteikumu izvērtējums nesniedz pierādījumus, kas ļautu kādu no iesaistītajām amatpersonām vainot koruptīvās darbībās vai negodprātīgā rīcībā. Tomēr analīze liecina par to, ka lēmumu pieņemšanā nav ievēroti vairāki būtiski labas pārvaldības principi, savukārt vairākas iesaistītās amatpersonas ir būtiski apdraudējušas savu reputāciju.

(Pētījuma tekstspdf).

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!