Pētījums

Personas tiesības uz savu attēlu


Gads:
2005
Organizācija:
Valsts cilvēktiesību birojs


Autori

Providus


Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kādi apstākļi ir jāņem vērā, fotografējot vai filmējot personu un izmantojot personas attēlu, lai netiktu pārkāptas tiesības uz privāto dzīvi, un vai Latvijā ir nodrošināta efektīva tiesību uz privāto dzīvi aizsardzība. Pētījuma ietvaros ir veikta aptauja, lai noskaidrotu cilvēku attieksmi pret viņu fotografēšanu vai filmēšanu un attēla izmantošanu bez viņu piekrišanas. Savukārt, analizējot Eiropas Cilvēktiesību tiesas praksi, ir mēģināts rast atbildes uz jautājumu, kādi apstākļi ir jāņem vērā, fotografējot vai filmējot personu un izmantojot personas attēlu, lai netiktu pārkāptas tiesības uz privāto dzīvi. Lai konstatētu, vai Latvijā tiek nodrošināta efektīva tiesību uz privāto dzīvi aizsardzība gadījumos, kad bez personas piekrišanas ir izmantots tās attēls, ir analizēti Latvijas normatīvie akti un tiesu prakse.

Pētījuma aptaujas rezultātos atklājas, ka no 256 aptaujātajiem 82 respondenti ir piedzīvojuši situāciju, kad viņu attēls ir izmantots bez viņu piekrišanas. Autore secina, ka kopumā apjautātie respondenti ir negatīvi noskaņoti pret jebkādu fotografēšanu vai filmēšanu un viņu attēlu izmantošanu bez viņu piekrišanas.

(Personas tiesības uz savu attēlupdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!