Pētījums

Pedagogu izglītības kvalitātes vērtēšana Eiropā


Gads:
2006. gada maijs
Organizācija:
Eurydice


Autori

Providus


Ziņojumā sniegts pārskats par pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības skolotāju pedagoģisko pamatstudiju un tālākizglītības iestāžu un programmu kvalitātes vērtēšanas un akreditācijas procesiem.

Pedagoģisko pamatstudiju vērtēšana ziņojumā tiek skatīta augstākās izglītības vērtēšanas procesa kontekstā, tiek salīdzināti ārējās vērtēšanas un pašvērtēšanas procesi Eiropas valstīs, analizēta vērtēšanas rezultātu izmantošana un profesionālās pilnveides vērtēšana.

Ziņojumā secināts:

  • Divas trešdaļas no pētījumā aplūkotajām valstīm augstākās izglītības vērtēšanu reglamentē tikai vispārēji;
  • Pedagogu pamatstudiju ārējā vērtēšana un pašvērtēšana ir obligātas lielākajā daļā Eiropas valstu. Ārējā vērtēšanā parasti tiek izmantots pašvērtēšanas ziņojums.
  • Ārējo vērtēšanu parasti veic ekspertu komisijas, kolēģi vai inspektori. Studējošo iekļaušana vērtētāju komisijās ir obligāta vai tiek rekomendēta piecās valstīs.
  • Lielākajā daļā valstu ārējā vērtēšana kalpo par pamatu lēmumam par iestādes vai programmas (atkārtotu) akreditāciju, kas var ietekmēt arī iestādes valsts finansējumu.
  • Gandrīz visās valstīs pastāv normatīvi attiecībā uz profesionālās pilnveides iestāžu akreditāciju un/vai vērtēšanu. Galvenās ārējās vērtēšanas procedūras ietver šo izglītības projektu aprakstu un/vai pašvērtēšanas ziņojumu analīzi.

Pilns ziņojuma teksts angliski un paziņojums masu informācijas līdzekļiem latviešu valodā pieejams lasīšanai un izdrukai Eurydice centrālajā mājaslapā

http://oraprod.eurydice.org/pls/portal/url/page/Eurydice/showPresentation?pubid=062EN


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!