Pētījums

Pārskats par NVO sektoru Latvijā 2015


Gads:
2016
Organizācija:
Latvijas pilsoniskā alianse


Autori

Providus


Foto: Latvijas pilsoniskā alianse

Pārskatā apskatīta nevalstisko organizāciju (NVO) darbības vide un izmaiņas tajā, analizējot ietekmi uz biedrību un nodibinājumu attīstību salīdzinošā perspektīvā par 2014.–2015.gadu.

Pētījuma galvenā uzmanība veltīta NVO sektorā konstatētajām izmaiņām 2014. un 2015.gadā, kā arī biedrību un nodibinājumu finanšu datiem par 2014.gadu. Savukārt iedzīvotāju viedoklis par NVO, sabiedrības līdzdalību, uzticēšanos un citiem aspektiem
ir par 2015.gadu, jo pētījums tika veikts attiecīgajā gadā.

Pārskats sniedz informāciju arī par būtiskākajiem NVO vidi ietekmējošajiem procesiem, kuri attīstījās 2015.gadā, tai skaitā NVO atbalsta programmas izveidi, Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumentu slēgšanu un NVO fonda izveidi. Pētījumā analizētas arī diskusijas par drošības riskiem saistībā ar pretvalstisku NVO darbību.

Pētnieki secina – salīdzinot 2013.gada un 2015.gada pētījuma datus, NVO sektorā vērojams stabils skaitlisks pieaugums, proti, NVO skaits un blīvums palielinās. Tomēr būtu pārsteidzīgi pieņemt, ka tas liecina par aktīvāku cilvēku rīcību pašorganizēties, jo citi rādītāji par to neliecina. Palielinoties NVO skaitam un samazinoties iedzīvotāju skaitam, rodas vien maldīgs priekšstats, ka palielinās sabiedrības pilsoniskā interese pašorganizēties.

Lai gan pilsoniski aktīvo cilvēku skaits palielinās, tomēr darbinieku un brīvprātīgo skaits organizācijās nepalielinās; biedru skaits organizācijās būtiski nepalielinās; biedrības un nodibinājumi tāpat kā agrāk nenodrošina darbu ik dienu un pastāvīgi dzīvo finansējuma piesaistes „medību režīmā”; iedzīvotāju uzticēšanās NVO sektoram nav augusi, bet saglabājusies salīdzinoši zema.

Tomēr, no otras puses, NVO arvien vairāk tiek piesaistītas kā eksperti gan komentējot sabiedriskās dzīves notikumus plašsaziņas līdzekļos un citur publiskajā telpā, gan dažādās sabiedrības pārvaldes un lēmējvaras institūciju padomēs un darba grupās; tāpat pieaug arī sociālo pakalpojumu sniedzēju skaits, SLO skaits, dažādu atzinumu un interešu aizstāvības pasākumu skaits.

Pārskats latviešu valodā pieejams (šeitpdf), angliski – (šeitpdf).

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!