Pētījums

Lielākas brīvības apstākļos: ceļā uz attīstību, drošību un cilvēktiesībām visiem


Gads:
2005
Organizācija:
ANO


Autori

Providus


Antotācija

ANO ģenerālsekretāra ziņojums par Tūkstošgades deklarācijas īstenošanu un nepieciešamo tālāko rīcību sagatavots, lai rosinātu pasaules valstu līderu diskusiju pirms 2005.gada septembrī plānotā Ņujorkas samita, kurā būs jāizvērtē Tūkstošgades deklarācijas izpildē kopš 2000.gada. Ziņojumā galvenā uzmanība pievērsta reformām, kas pēc ģenerālsekretāra domām ir jāīsteno, un tā mērķis ir panākt, ka samitā tiek pieņemti lēmumi par konkrētiem soļiem apskatīto problēmu risināšanā.

Ziņojumā ir 4 galvenās sadaļas: attīstība, drošība, cilvēktiesības un ANO administratīvā kapacitāte.

  • Pirmajā daļā ietvertās rekomendācijas tiek adresētas gan attīstības, gan attīstītajām valstīm, lai sasniegtu Tūkstošgades attīstības mērķus, mazinot globālo nabadzību un veicinātu attīstības tempus. Uzsvars tiek likts uz attīstības valstu nacionālajām stratēģijām, pasaules tirdzniecības politiku, attīstības palīdzību nabadzīgajām valstīm, vides ilgtspēju, u.c.
  • Otrā daļa pievēršas kolektīvās drošības jautājumiem, uzsverot vienprātības principu – jebkāds drauds vienam ir drauds visiem. Izteikta arī nepieciešamība pēc jaunas globālas stratēģijas, risinot spēka lietošanas, terorisma, organizētās noziedzības, atbruņošanās, ieroču izplatīšanas un korupcijas problēmas.
  • Trešajā daļā uzmanība tiek vērsta uz nepilnvērtībām cilvēktiesību, demokrātijas, tiesiskuma principu aizstāvībā, īpaši uzsverot ANO cilvēktiesību aizsardzības instrumentu trūkumus un vajadzību tos padarīt efektīvākus.
  • Ceturtajā daļā sniegti priekšlikumi ANO sistēmas organizācijai, ieskaitot Ģenerālās asamblejas, padomes, Sekretariātu reformēšanu, tādejādi paaugstinot to darba efektivitāti, uzticamību, kapacitāti.

Šajā ziņojumā ņemtas vērā atziņas no augsta līmeņa speciālistu ziņojuma “Drošāka pasaule – mūsu kopēja atbildība”, kā arī 250 ekspertu ziņojuma par Tūkstošgades attīstības mērķiem.

Lielākas brīvības apstākļos: ceļā uz attīstību, drošību un cilvēktiesībām visiem

(latviski, PDF, 633 KBpdf)

(angliski, PDF, 286 KBpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!