Pētījums

Latvijas iedzīvotāju motivācija un ekspektācijas attiecībā pret Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā


Gads:
2003
Organizācija:
Baltijas Sociālo zinātņu institūts


Autori

Providus


Pētījuma mērķis ir noskaidrot iedzīvotāju nostāju pret norisēm Latvijā, viņu gaidas un argumentus saistībā ar Latvijas dalību Eiropas Savienībā. Pētījums veikts 2003.gada jūnijā sešās fokusa grupās, aptaujājot 16 – 30 gadus vecus pilsoņus Rīgā un Madonā, kā arī nepilsoņus – gan jauniešus, gan cilvēkus vecumā virs 30 gadiem Rīgā, Jelgavā un Daugavpilī.

Pētījuma laikā noskaidrota pilsoņu un nepilsoņu apmierinātība ar norisēm Latvijā un savu dzīvi, piederības izjūta Latvijai un Eiropai, valodu lietojums, attieksme pret Latvijas pilsonību un Latvijas iestāšanos ES.

Gan pilsoņu, gan nepilsoņu grupās attieksme pret ES bijusi kopumā negatīva un eiroatbalstītāju argumenti bijuši vājāki, vairāk balstīti cilvēku optimistiskajā dabā, kamēr skeptiķi izteikuši pamatotus viedokļus. Neraugoties uz to gandrīz visi pētījuma dalībnieki pauduši pārliecību, ka Latvija iestāsies ES, jo valdība šo jautājumu jau izlēmusi un referendums ir tikai formalitāte.

Pilsoņu un nepilsoņu negatīvi argumenti pret līdzdalību ES ir līdzīgi un saistīti ar sociālajām garantijām – bailēm no migrantiem, bezdarba, cenu pieauguma, algu samazināšanās, naudas reformas. Izskan skepse par finansiālajiem ieguvumiem no dalības ES, kā arī bažām par lauksaimniecības likteni un speciālistu aizplūšanu no Latvijas. Kā pozitīvie argumenti minēts augstāks valsts prestižs un iedzīvotāju lepnums, mazāka korupcija, pieaugošas darba un izglītības iespējas ārzemēs. Skeptiķi atzīst, ka viņu domas varētu mainīt argumentētas prognozes par situācijas uzlabošanos nākotnē, bet citus pārliecinātu tikai reāla dzīves līmeņa celšanās.

Latvijas iedzīvotāju motivācija un ekspektācijas attiecībā pret Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!