Pētījums

Latvia: working too hard?


Gads:
2005


Autori

Providus


Pētījumā autors izvērtē nodarbinātības un darba apstākļus Latvijā pirms un uzreiz pēc iestāšanās Eiropas Savienībā. Tiek analizētas tendences tādās jomās, kā darba līgumu veidi, darba laika ilgums un virsstundas, nakts darba un citu „nestandarta” darba laiku izplatība, „algas aploksnēs”, veselība un drošība darbavietā, sociālais dialogs, darbu savienošana un pašnodarbinātība.

Pētījumā tika izmantotas dažādas metodes: nesen veikto reprezentatīvo darbaspēka apsekojumu un Centrālās statistikas pārvaldes iesniegto uzņēmumu atskaišu statistiskā un ekonometriskā analīze; dziļas intervijas ar ekspertiem un arodbiedrību pārstāvjiem; darbinieku, darba aizsardzības speciālistu un administrācijas pārstāvju anketēšana atsevišķos uzņēmumos, kuri pārstāv visu Latvijas uzņēmumu spektru (lielie un mazie, rūpniecības un pakalpojumu sfēras uzņēmumi no Rīgas, Kurzemes, Vidzemes un Latgales, ar un bez valsts kapitāla, ar vietējo un ārvalstu kapitālu, ar un bez arodorganizācijas).

Pētījuma galvenie secinājumi:

  • Neskatoties uz neseniem uzlabojumiem tiesiskajā un institucionālajā vidē, kā arī pakāpenisko progresu darba apstākļos, ievērojama daļa strādājošo ir pakļauti nopietniem riskiem, kuri ne vienmēr ir atbilstoši uzskaitīti;
  • Stress un nogurums ir ļoti izplatītas sūdzības strādājošo vidū, neatkarīgi no nozares, profesijas un vecuma;
  • 2003. gadā 15% nodarbināto strādāja 50 vai vairāk stundas nedēļā, kas bieži vien nebija brīvprātīgi un/vai apmaksāts;
  • Neapmaksāto virsstundu riskam vairāk nekā citi, ir pakļauti darbinieki ar līgumu uz noteiktu laiku, mazo uzņēmumu darbinieki, konkrētajā uzņēmumā nesen strādājošie darbinieki;
  • Arodorganizācijas esamība uzlabo izredzes saņemt samaksu par nostrādātām virsstundām;
  • „Algas aploksnēs” kavē progresu darba apstākļu un sociālā dialoga ziņā un ir cieši saistītas ar neapmaksāto virsstundu problēmu.

Pētījums veikts Starptautiskās Darba Organizācijas un Eiropas Komisijas projekta Working and employment conditions in new EU member states ietvaros. Raksts ir pieejams Sociālo Zinātņu Pētījumu Tīkla mājas lapā un Ekonomikas Rakstu mājas lapā.

(Latvia working too hardpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!