Pētījums

Kas notiktu, ja Latvija neiestātos Eiropas Savienībā?


Gads:
2002


Autori

Providus


Pētījums koncentrējas uz jomām, kurās attīstība būtu citādāka, ja Latvijas mērķis nebūtu bijis iestāšanās ES. Šīs jomas ir ārpolitika, attiecības ar Krieviju, kā arī procesi Latvijas iekšienē. Pētījumā ieskicētas vairākas problēmas:

1) Nav paredzams, kāds būs ES attīstības ceļš. ES izveidošanu virzījušas labas idejas, taču smagnējais birokrātijas aparāts bremzē tās dinamisku attīstību. Tāpēc nav prognozējams, kāda varētu būt ES attīstība nākotnē un ko Latvija no ES varētu gūt.

2) Latvijas sabiedrība nav gatava iestāties ES, jo zemais pilsoniskās sabiedrības izpratnes līmenis par politiskajiem procesiem un iespējām tos ietekmēt liegs pilnībā izmantot ES priekšrocības.

3) Latvija pielāgošanās procesā nespēj panākt pietiekamu progresu, lai spētu pilnvērtīgi darboties ES. Par to norāda Eiropas Komisijas progresa ziņojumi.

4) Būs jāpakļaujas lielvarām. Latvijai ārpolitikas jautājumos būs jāpakļaujas lielvaru spiedienam ES iekšienē, jo lielās nācijas ES ir ar daudz spēcīgākām ambīcijām.

5) Tiek ignorētas katras valsts īpatnības. ES citu starptautisku institūciju un valstu iespaidā līdz šim nav ņēmusi vērā Latvijas vēsturiski izveidojušās īpatnības. Tāpēc nav paredzams, ka mazināsies iejaukšanās Latvijas nepilsoņu jautājumu risināšanā.

Kas notiktu, ja Latvija neiestātos Eiropas Savienībā?
Lapa


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!