Pētījums

Ekonomiskās pētniecības kapacitātes uzlabošanas iespējas


Gads:
2004
Organizācija:
Ekonomikas ministrija


Autori

Providus


Anotācija

Pētījumā analizēti iemesli, kuru dēļ ekonomikas pētniecības kapacitāte Latvijā ir nepietiekama, kā arī izvērtēti risinājumi tās uzlabošanai, kā labāko iespēju piedāvājot neatkarīga ekonomikas pētniecības institūta dibināšanu.

Balstoties uz pētījumu pasūtītāju un veicēju aptaujām, autori secina, ka pastāvošā ekonomikas pētniecības sistēma ir sašķelta, to raksturo neliela mēroga, īslaicīgi un neefektīvi projekti, kā arī finansējuma trūkums, savukārt politikas veidotāji vērtē vietējās pētniecības kvalitāti tikai kā vidēju. Tajā pat laikā Eiropas Savienībā pieaug pieprasījums pēc “uz pierādījumiem balstītas” politikas veidošanas un Latvijā vērojams būtisks atbalsts neatkarīga ekonomikas izpētes institūta attīstīšanai, kas pildītu administratīva koordinatora funkcija starp pētniekiem un politikas veidotājiem, kā arī sabiedrību. Pētījumā izvērtēta citu valstu, tajā skaitā Somijas un Īrijas, pieredze ekonomisko pētījumu jomā, kā arī aplūkotas stiprās, vājās puses un riski trīs risinājuma variantiem:

  • neatkarīga ekonomikas pētniecības institūta dibināšanai pēc Īrijas parauga, pētniecības uzlabošanu;
  • pētniecības uzlabošanai, nostiprinot eksistējošos pētniecības institūtus un slēdzot ar tiem ilgāku pasūtījumu līgumus, kā arī apmaksājot rezultātu izplatīšanu;
  • vienības dibināšanai valsts pārvaldes aparāta ietvaros, kas atbildētu par pētniecības koordinēšanu un rezultātu izplatīšanu.

Autori secina, ka pēdējo divu alternatīvu realizēšanā pastāv liels risks, ka iztērējot vairāk līdzekļu, reāli uzlabojumi pētniecības kvalitātē tiem nesekos, tāpēc kā ieteicamais risinājums detalizēti izvērtēti neatkarīga pētniecības institūta dibināšanas administratīvie un praktiskie aspekti.

Ekonomiskās pētniecības kapacitātes uzlabošanas iespējas

(latviski, Word DOC, 527 Kbpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!