Pētījums

Education and Corruption


Gads:
2002
Organizācija:
Vanderbilt University


Autori

Providus


ZIŅOJUMA ANOTĀCIJAŠis referāts ir balstīts uz korupcijas starptautiskajām definīcijām, kas ir pielietotas izglītības jomā. Autors definē korupciju izglītības jomā, skaidro, kāpēc tā ir nozīmīga, kā arī apraksta dažādus korupcijas veidus un tās cēloņus. Uzsvars referātā ir uz augstākās izglītības iestāžu lomu, taču analīze neaprobežojas tikai ar augstāko izglītību. Referāts nav orientēts tikai uz kādu vienu valsti vai reģionu, bet pieskaras tendencēm, kas vērojamas visā pasaulē.

Autors referātā identificē vairākas jomas, kurās izglītība var ciest no korupcijas. Daudzās valstīs trūkst modernu metožu, ar kuru palīdzību atlasīt studentus. Tāpēc atlases sistēmas augstākajā izglītībā mēdz būt piesātinātas ar kukuļošanu. Tas pats mēdz notikt arī ar mācību iestāžu un programmu akreditācijas un licencēšanas sistēmām. Dažviet pastāvošais vietējais monopols attiecībā uz grāmatu un citu materiālu piegādēm pakļauj korupcijai arī šo iepirkuma jomu. Visbeidzot arī pasniedzēji mēdz izmantot savas pilnvaras, lai saņemtu nelikumīgus labumus – kukuļus.

Referāta beigās ir ierosinātas četras reformu kategorijas, kurām vajadzētu samazināt korupcijas risku izglītībā. Šīs kategorijas ietver reformas izglītības struktūrās, vadības un lēmumu pieņemšanas procesos, pārkāpumu novēršanas mehānismos un sankciju sistēmā.

Education and Corruption

((angliski, PDF, 72 KB)pdf) ((krieviski, PDF, 326 KB)pdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!