Pētījums

Dzimumu lomu attēlojums mācību grāmatās latviešu valodā


Gads:
2001
Organizācija:
Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienība, pētījums veikts ar Sorosa fonda –Latvija finansiālo atbalstu


Autori

Providus


PĒTĪJUMA ANOTĀCIJA

Lai iegūtu objektīvu informāciju par skolu mācību materiālos attēlotajām dzimumu lomām, tika veikts pētījums ar mērķi analizēt grāmatu tekstos un attēlos atspoguļoto personu profesionālo nodarbošanos, brīvā laika nodarbes, statusu ģimenē, izskatu un citus raksturojošus parametrus. Pētījums aptver 50 mācību grāmatas latviešu valodā, kas šobrīd tiek izmantotas vispārizglītojošās skolās.

Līdzīgi kā mācību grāmatās daudzviet pasaulē, vīrieši ir biežāk nekā sievietes tiek parādīti attēlos un minēti tekstā. Pierādījies, ka vīrieši lielākoties tiek saistīti ar profesionālo jomu, bet sievietes – ar mājsaimniecības darbiem, pie tam gan attēlos, gan tekstā dominē samērā stereotipisks darbu, atbildību un profesiju dalījums “sieviešu” un “vīriešu” jomā.

Ir vērojamas atšķirības arī izskata ziņā (piemēram, sievietes joprojām ļoti daudzos gadījumos tiek attēlotas tradicionālā apģērbā, kas neatbilst mūsdienās dzīvē novērotajam), kā arī ģimenes statusa nozīmības ziņā (sievietēm ģimenes statuss ir minēts ievērojami vairāk nekā vīriešiem).

Ziņojumā par pētījuma rezultātiem iekļauts arī pārskats par citās valstīs veiktajiem līdzīgiem pētījumiem un ieteikumi skolotājiem turpmākajam darbam.

Dzimumu lomu attēlojums mācību grāmatās latviešu valodā

(latviski, PDF, 690 KBpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!