Pētījums

Drošāka pasaule – mūsu kopīgā atbildība


Gads:
2004
Organizācija:
Apvienoto Nāciju Organizācija


Autori

Providus


Anotācija

Pēc ANO ģenerālsekretāra Kofi Anana iniciatīvas 2003.gada septembrī izveidotā darba grupa sagatavoja ziņojumu “Drošāka pasaule – mūsu kopīgā atbildība”. Ziņojuma mērķis ir identificēt un izvērtēt draudus drošībai, izanalizēt esošo rīcības politiku šo draudu novēršanai un sniegt ieteikumus, kā ANO padarīt efektīvāku cīņā ar draudiem.

Ziņojums sastāv no četrām daļām. Pirmajā daļā autori raksturo kolektīvo drošību un uzsver vienprātību drošības jautājumos. Otrajā daļā autori apraksta sekojošas draudu kopas:

  • nabadzību, infekcijas slimības un vides degradāciju;
  • konfliktus starp valstīm un valstīs;
  • kodolieroču, radioloģisko, ķīmisko un bioloģisko ieroču izplatīšanu un to iespējamo lietošanu;
  • terorismu;
  • un starptautisko organizēto noziedzību.

Trešajā daļā autori analizē apstākļus, kuros efektīvai kolektīvai drošībai var būt nepieciešams militāra spēka atbalsts. Ceturtajā daļā tiek apskatītas institucionālās vājās vietas reaģēšanai uz iespējamiem draudiem un ieteiktas reformas, kā padarīt ANO efektīvāku.

Ziņojumā secināts, ka ir vajadzīga preventīvo pasākumu sistēma, kas aptver visus šos draudus, un vadība, kura rīkotos savlaicīgi, izlēmīgi un vienoti pret visiem šiem draudiem. Kā jauns kolektīvās drošības obligāts priekšnosacījums tiek uzsvērta attīstība.

Šis ziņojums aicina mobilizēt valstu, starptautisko organizāciju, īpaši ANO, un globālās sabiedrības rīcībā esošus resursus un zināšanas, lai novērstu identificēto draudu iespējamību mazināt cilvēku drošību.

Drošāka pasaule – mūsu kopīgā atbildība

(angliski, PDF, 1,29 Mbpdf)

(latviski, PDF, 886 Kbpdf)

Kopsavilkums
(angliski, PDF 174 KBpdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!