Pētījums

Cik demokrātiska ir Latvija. Demokrātijas audits


Gads:
2005
Organizācija:
Latvijas Universitāte


Autori

Providus


Anotācija

Izmantojot Starptautiskā demokrātijas un vēlēšanu institūta (IDEA) izstrādātu metodiku, pirmo reizi Latvijā veikts tik plašs pētījums par demokrātijas kvalitāti. Eksperti vērtējuši gan tiesību normas, gan arī to praktisko īstenošanu sekojošās jomās:

  • Pilsonība, likumdošana un tiesības (jautājumi par politisko nāciju un pilsonību, likuma varu, pilsoniskajām un politiskajām, kā arī ekonomiskajām un sociālajām tiesībām);
  • Reprezentatīva un atbildīga pārvalde (brīvas un godīgas vēlēšanas, partiju lomu demokrātijā, pārvaldes struktūru efektivitāte un atbildība, civilā kontrole pār bruņotajiem spēkiem un policiju, korupcijas mazināšana);
  • Pilsoniskā sabiedrība un tautas līdzdalība (mediju loma sabiedrībā, politiskā līdzdalība, pārvaldes struktūru atsaucīgums un sabiedrības pārvaldes decentralizācija);
  • Demokrātijas starptautiskā dimensija (jautājumi par ārējo faktoru ietekmi uz valsts politiku un valsts atbalstu demokrātijas attīstībai citās zemēs).

Audits veikts, atbildot uz 75 jautājumiem par minētajām jomām, katrā sniedzot vērtējumu 5 soļu skalā no “ļoti labi” līdz “ļoti slikti”. Visbiežāk sniegtais vērtējums ir bijis “apmierinoši” (35 gadījumi), taču piecas jomas pēc ekspertu domām ir kritiski sliktā situācijā (vienlīdzīga piekļuve taisnīgai un savlaicīgai tiesai, iedzīvotāju veselības aizsardzība, partiju atkarība no šaurām finanšu interesēm, sabiedrības uzticēšanās valdībai un tās darba efektivitātei, uzņēmumu ietekme uz publisko politiku), savukārt divās jomās situācija atzīta par ļoti labu (sāncensīgas vēlēšanas, vēlētāju līdzdalība).

Analīzi papildina Baltijas sociālo zinātņu institūta veikta sabiedriskās domas aptauja “Jautājumi sabiedrības demokratizācijas dinamikas novērtēšanai”.

Cik demokrātiska ir Latvija. Demokrātijas audits

(latviski, PDF, 1,67 MBpdf)

(angliski, PDF, 1,93 MBpdf)

Pielikums – BSZI aptaujas rezultāti

(latviski, PDF, 11,1 MBpdf) Uzmanību – liels fails!


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!