Pētījums

Atklātība politisko partiju finansēšanā


Gads:
2001
Organizācija:
Sorosa fonds - Latvija, Sabiedrība par atklātību - Delna


Autori

Aivita PutniņaJānis IkstensKārlis Streips


PĒTĪJUMA ANOTĀCIJA

1.februāra līdz 1.jūlijam veiktā projekta galvenais uzmanības objekts bija priekšvēlēšanu kampaņā iztērētā partiju nauda un tas īstenots, lai pievērstu uzmanību sabiedrības kontroles iespējām un panāktu lielāku atklātību partiju finansu plūsmās. Ziņojums sniedz pārskatu par iegūtajiem datiem un projekta norises gaitu, kā arī sniedz ieteikumus, kā uzlabot partiju finansēšanas atklātību un uzticību sabiedrībā Latvijā.

Projekta mērķis bija aprobēt neatkarīgu novērošanas mehānismu, jo likums partiju vēlēšanu kampaņu tēriņus neprasa īpaši deklarēt. Projektam bija trīs uzdevumi – veicot neatkarīgu reklāmas uzskaiti konstatēt, cik naudas partijas iztērējušas 2001.gada pašvaldību kampaņā, aicināt partijas sadarboties datu iesniegšanā un salīdzināt iegūtos skaitļus.

Neatkarīgā reklāmas novērošana netika veikta visu kampaņas laiku un pilnā apjomā, tāpēc iegūtie skaitļi nepretendē uz pilnīgu precizitāti, taču sniedz pamatu diskusijai par iztērēto kopsummu.

Projekta gaitā attīstījās diskusijas arī par blakus tēmu – masu mediju ētikas principu ievērošanu vēlēšanu kampaņas periodā.

(Atklātība politisko partiju finansēšanā. Gala ziņojums (566 Kb)pdf)
(1. – 7. pielikumi (214 Kb)pdf)
(8. pielikums. Partiju iesniegtās atskaites (1. daļa) (791 Kb)pdf)
(8. pielikums. Partiju iesniegtās atskaites (2. daļa) (521 Kb)pdf)
(9. pielikums. Mediju iesniegtās atskaits (404 Kb)pdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!