Pētījums

An unstable house? Reconstructing the European Commission


Gads:
2004
Organizācija:
Centre for European Reform


Autori

Providus


Eiropas Komisija tiek saukta par institucionālo ES sirdi. Vairāk kā 50 gadus Komisija ir ne tikai pārskatījusi ES ikdienas funkcijas, bet arī debatējusi par ES nākotnes perspektīvām. Tomēr pēdējās desmitgades laikā Eiropas Komisija ir dramatiski zaudējusi uzticamību. Tās nespēja risināt problēmas un efektīgi plānot budžetu, ir novedusi pie apkaunojošām krāpšanas apsūdzībām un korupcijas skandāliem. Jo lielāka kļūs ES, jo grūtāk būs nodrošināt efektīvas nacionālo politiku programmas, taču, kamēr Komisija nebūs iemantojusi īstu politisko varu un uzticamību no ES valdību un pilsoņu puses, būs grūti sasniegt vērā ņemamus mērķus.

Autori rezumē, ka Komisijai ir svarīgi pilnveidot tās kompetencē esošās funkcijas. Pirmkārt, jāreformē Komisijas vadība, proti, prakse, kad komisāru kolēģus ieceļ dalībvalstu valdības. Nākamajam EK prezidentam/-tei būtu jāizmanto sava vara daudz efektīgāk, lai nodrošinātu uzticamu valdību paplašinātajā Komisijā. Otrkārt, Komisijai jāveic arī tās pakļautībā esošo ‘servisu’ reforma, ko Itālijas prezidentūras laikā uzsāka Prodi. Šīs nepilnības ir jālabo, lai nodrošinātu ilgstošu, veiksmīgu Komisijas darbību.

An unstable house? Reconstructing the European Commission

Ja nedarbojas saite, lūdzu ziņojiet admin@politika.lv

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!