Foto: soylentgreen23
Lai arī jau 1994. gadā Saeimas Kārtības rullī tika noteikts, ka deputātu var izslēgt no Saeimas, ja viņš pietiekamā līmenī nezina valsts valodu, tikai 2011. gadā, pēc Valērija Kravcova (SC) ievēlēšanas 10. Saeimā un Nacionālās apvienības centieniem panākt viņa izslēgšanu no Saeimas latviešu valodas sliktās prasmes dēļ, tiek izstrādāts juridiskais mehānisms deputātu valsts valodas prasmes pārbaudei. Gadu iepriekš, 2010. gadā, pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem nostiprināt valsts valodas lietošanu pašvaldībās, Saeima nosaka kārtību, kādā iespējams anulēt pašvaldību deputāta mandātu, ja viņš nezina valsts valodu pietiekošā līmenī.
1994. gada 28. jūlijā pieņemts Saeimas Kārtības rullis, kurā noteikts, ka deputātu ar Saeimas lēmumu var izslēgt no Saeimas sastāva, ja pēc viņa pilnvaru apstiprināšanas tiek konstatēts, ka viņš neprot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai. 1 ] Kā izrādījās septiņus gadus vēlāk, lai arī Kārtības rullī ir pieļauta deputāta izslēgšana valsts valodas neprasmes dēļ, tajā nav noteikta procedūra, kā prasmi pārbaudīt.
[2011. gada 9. jūnijā groza Kārtības rulli, nosakot procesuālo kārtību, kādā tiek pārbaudīta deputāta valsts valodas prasme. Saskaņā ar minētajiem grozījumiem, „ja ne mazāk kā 20 deputāti apšauba, vai kāds deputāts prot valsts valodu tādā apjomā, kāds nepieciešams profesionālo pienākumu veikšanai, viņiem ir tiesības iesniegt lēmuma projektu par attiecīgā deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas prasmes pārbaudi. Lēmuma projektam pievienojams faktisko apstākļu izklāsts”. Lēmumu izvērtē Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija, bet galīgo lēmumu par deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas prasmes pārbaudi pieņem Saeima. Pārbaude tiek veikta valsts izglītības satura centrā. Ja Saeima ir pieņēmusi lēmumu par attiecīgā deputāta nosūtīšanu uz valsts valodas prasmes pārbaudi un, veicot šo pārbaudi, ir konstatēts, ka deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst normatīvajos aktos noteiktajam līmenim vai deputāts noteiktajā termiņā nav ieradies uz pārbaudi, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija 15 dienu laikā iesniedz Saeimai lēmuma projektu par deputāta izslēgšanu no Saeimas sastāva. 2 ] Nepieciešamība pieņemt minētos grozījumus aktualizējās pēc Valērija Kravcova (SC) ievēlēšanas Saeimā. Viņa valodas prasmi apšauba Nacionālā apvienība, lūdzot izvērtēt mandāta atņemšanu deputātam.
[2010. gada 23. septembrī, pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem nostiprināt valsts valodas lietošanu pašvaldībās, Saeima Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā pieņem grozījumus, kas paredz iespējas ar apgabaltiesas spriedumu anulēt deputāta pilnvaras, ja deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam prasmes līmenim. Saskaņā ar grozījumiem, „ja Valsts valodas centrs likumā noteiktajā kārtībā konstatē, ka deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam prasmes līmenim, Valsts valodas centram ir pienākums rakstveidā informēt attiecīgās domes priekšsēdētāju, kā arī aicināt attiecīgo deputātu likumā noteiktajā kārtībā apgūt valsts valodu. Saņemot šā panta trešajā daļā minēto informāciju: 1) domes priekšsēdētājam ir pienākums nekavējoties nodrošināt finanšu līdzekļu piešķiršanu, lai deputāts varētu apgūt valsts valodu; 2) deputātam ir pienākums sešu mēnešu laikā apgūt valsts valodu Ministru kabineta noteiktajā prasmes līmenī. Pēc šā panta ceturtajā daļā noteiktā termiņa beigām tiek veikta deputāta valsts valodas prasmes pārbaude. Ja deputāts atkārtoti neierodas uz valsts valodas prasmes pārbaudi vai arī tiek atkārtoti konstatēts, ka deputāta valsts valodas zināšanas neatbilst Ministru kabineta noteiktajam prasmes līmenim, Valsts valodas centram ir pienākums iesniegt apgabaltiesā pēc pašvaldības atrašanās vietas prasības pieteikumu par deputāta pilnvaru anulēšanu. Apgabaltiesa lietu izskata kā pirmās instances tiesa. Deputāta pilnvaras ir anulētas ar dienu, kad stājas spēkā tiesas spriedums par deputāta pilnvaru anulēšanu.” 3 ]
[