Diskusiju rezultāti – iedzīvotāju priekšlikumi – tika panākti, pateicoties rūpīgi izstrādātai metodei, kas nodrošina ikviena dalībnieka iesaistīšanos un kompromisa atrašanu visu dalībnieku vidū. Daļa diskusijas notika plenārsēdes formā, bet lielākais darbs tika padarīts, strādājot grupās (3 grupās katrā diskusijā). Katru grupu vadīja profesionāls moderators, kura uzdevums bija iesaistīt ikvienu diskusijas dalībnieku, kā arī neļaut nevienam dominēt diskusijas garu. Moderators, paralēli diskusijas vadīšanai, piefiksēja dalībnieku teikto uz kartītēm, kas ļāva ar dalībnieku viedokļiem ērti strādāt, sagrupēt un apkopot idejas. Pateicoties diskusijām ar ekspertiem, dalībnieku izstrādātie priekšlikumi bija konkrēti un īstenojami dzīvē.
12 diskusijas notika Ogrē, Tukumā, Daugavpilī, Liepājā, Preiļos, Saldū, Valmierā, Ventspilī, Alūksnē, Talsos, Jelgavā un Jēkabpilī 2010.gada septembrī. Kopumā diskusijās piedalījās 230 iedzīvotāji, kas tika ielūgti pēc nejaušās atlases principa – tā, lai dalībnieki pārstāvētu dažādas vecuma grupas un profesijas, nodrošinot viedokļu daudzveidību.
Paralēli debates notika arī ES mājas interneta vietnē http://eslatvijaunes.esmaja.lv, kur ir publicēti katras diskusijas rezultāti, kā arī foto un video iespaidi.
No 27.septembra līdz 4.oktobrim mājas lapā www.esmaja.lv norisinājās interneta balsojums par iedzīvotāju izteiktajiem priekšlikumiem. Tie tika sadalīti 8 jomās – uzņēmējdarbība un ražošana, izglītība, veselības aprūpe, sociālās garantijas, zaļā domāšana, lauki un reģioni, politiķu un ierēdņu atbildība, kā arī nacionālā identitāte un kultūra. Ar balsojuma palīdzību savu viedokli par tālāko Latvijas dalību ES, izvēloties populārākos priekšlikumus, varēja izteikt plašāka sabiedrība.
Populārākie priekšlikumi, kā arī diskusiju “Es, Latvija un ES” rezultāti tika publiskoti noslēguma pasākumā 6.oktobrī Eiropas Savienības mājā, Rīgā, Aspazijas bulv. 28. Tajā piedalījās Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Iveta Šulca, Sabiedriskā politikas centra PROVIDUS Eiropas politikas pētniece Dace Akule un asociētā pētniece Linda Jākobsone, kā arī Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Rasma Pīpiķe. Pasākums tika arī translēts interneta tiešraidē www.esmaja.lv
Apkopotais ziņojums ar visiem priekšlikumiem un Latvijas dalības ES vērtējumiem no 12 diskusijām pieejams šeit (601.30 KB). Tas tiks nosūtīts Valsts prezidentam, Latvijas premjerministram un ministriem, Saeimā pārstāvētajām politisko partiju frakcijām un Eiropas lietu komisijai, Eiropas Parlamenta deputātiem no Latvijas, Eiropas Parlamenta Informācijas birojam Latvijā un Eiropas Komisijas pārstāvniecībai Latvijā, kā arī deputātiem tajās pašvaldībās, kuru iedzīvotāji piedalījās diskusijās.
2011.gada 15.janvārī notika diskusija “Es, Latvija un ES”. Septembra diskusijās viena no jomām, kurā iedzīvotāji vēlas redzēt uzlabojumus, bija lauki un lauksaimniecība. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc šī diskusija bija veltīta tieši lauksaimniecībai. Otrs iemesls ir fakts, ka Eiropas Komisija līdz 2011.gada 25.janvārim veica konsultācijas ar ieinteresētajām pusēm un plašāku sabiedrību par Komisijas piedāvātajiem kopējās lauksaimniecības politikas reformas variantiem. Diskusijas ziņojums pieejams šeit (304.58 KB).
Papildu informācija par projektu pieejama: http://eslatvijaunes.esmaja.lv
Projekta partneri ir Latvijas Pilsoniskā alianse, Liepājas Novada fonds, Tukuma NVO apvienība, Alūksnes NVO atbalsta centrs, Jēkabpils NVO atbalsta centrs, ODIN/VITA, Zemgales NVO centrs, Ventspils NVO atbalsta centrs, Ziemeļkurzemes NVO centrs, Preiļu NVO centrs, biedrība „Zied zeme”, Saldus rajona attīstības biedrība un Vidzemes Augstskola.
Skatīt arī:
Diskusijās „Es, Latvija un ES” visvairāk priekšlikumu par uzņēmējdarbību, izglītību un veselību