2014.gadā pagāja desmit gadi kopš Latvija, Polija un Čehija pievienojās Eiropas Savienībai. Projekta pamatā bija jautājums – cik aktīvi organizētās pilsoniskās sabiedrības organizācijas (NVO) piedalās Eiropas integrācijas veidošanā, strādājot savās galvaspilsētās pie nacionālajām pozīcijām par ES likumdošanas un politikas priekšlikumiem? Lai palīdzētu rast atbildi uz šo jautājumu, tika veikts pētījums par NVO iespējām un pieredzi darbā ar nacionālajām pozīcijām Latvijā, Polijā un Čehijā, kā arī citās dalībvalstīs. Pētījumā tika analizēti vairāku ES dalībvalstu normatīvie akti, kas nosaka NVO iespējas līdzdarboties nacionālo pozīciju gatavošanā, kā arī Latvijas, Polijas un Čehijas pieredze, kas tika apzināta, izmantojot anketēšanu un padziļinātas intervijas ar NVO un institūciju pārstāvjiem. Tika analizēti specifiski gadījumi sekojošajās jomās: Austrumu Partnerība, institucionālie jautājumi (piemēram, Fiskālās disciplīnas līgums, Eiropas pilsoņu iniciatīva vai ES ārējas darbības dienesta izveide), migrācija un imigrantu integrācija.
Projektam bija trīs mērķi:
- Salīdzināt NVO iespējas un pieredzi darbā ar nacionālajām pozīcijām Latvijā, Polijā, Čehijā, kā arī citās dalībvalstīs,
- Veicināt izpratni NVO vidū par iespējām ietekmēt ES integrāciju, darbojoties savās dalībvalstīs,
- Demonstrēt NVO iesaistes pievienoto vērtību, īpaši uzsverot ieguldījumu Eiropas integrācijā, kas balstās uz pierādījumiem un pētījumiem.
Salīdzinošā pētījuma rezultāti tika publicēti latviešu, poļu, čehu un angļu valodās. Tie tika izplatīti tehniskos semināros, kā arī konferencēs Latvijā, Polijā un Čehijā. Visualizēts ES lēmumu pieņemšanas materiāls palīdzēs NVO izprast pastāvošās iespējas ietekmēt Eiropas integrāciju.
Projekta aktivitātes un rezultāti:
- Salīdzinošais pētījums “Organizētās pilsoniskās sabiedrības iespējas ietekmēt ES lēmumu pieņemšanu caur nacionālajām pozīcijām“
- Vizualizācija par līdzdalību ES lēmumu pieņemšanā
- Konference “Latvijas intereses Eiropas Savienībā: vai zinām, ko aizstāvēt?“
- Pētījuma prezentācija “Latvijas interešu aizstāvība Eiropas Savienībā: labā prakse, izaicinājumi?“
- Viedokļu apkopojums: “Pierādījumos balstīta lēmumu pieņemšana ES jautājumos: kad kļūs par Latvijas realitāti?”
- Viedokļu apkopojums: “Kā uzlabot konsultēšanās praksi ES jautājumos?”
Projekta partneri: Institute of Public Affairs Polijā un Institute for European Policy EUROPEUM Čehijā. Pētniecībā tiks iesaistīti arī pētnieki no European Policy Institutes Network.
Projektu līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Eiropa pilsoņiem” |
Projekts līdzfinansēts Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “NVO līdzfinansējuma programma” ietvaros, ko administrē Sabiedrības integrācijas fonds
|