PROVIDUS organizētie pasākumi Atvērto parlamentu nedēļas (26.10.2020-30.10.2020) ietvaros
Padomi aktīvistiem un sabiedriskajām organizācijām par to, kā iesaistīties 17 Saeimas komisiju darbā Covid-19 epidēmijas laikā ir atrodami šeit.
Diskusijas “Saeima kā atvērts parlaments – sasniegumi un jaunas iespējas” ieraksts un apkopojums ir atrodami šeit.
Divas globālā līmeņa iniciatīvas – Atvērtās pārvaldības partnerība (Open Government Partnership) un Atvērto parlamentu e-tīkls (Open Parliament eNetwork) – ir pasludinājušas šī gada 26.-30.oktobri par atvērto parlamentu nedēļu. Viņi aicina parlamentus un sabiedriskās organizācijas šajā nedēļā dalīties ar pieredzi par atklātības veicināšanu parlamentos un sākt jaunas iniciatīvas.
Atsaucoties uz šo aicinājumu, sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS oktobra pēdējā nedēļā katru dienu publicē videointervijas ar Saeimas komisiju priekšsēdētājiem par to, kā iedzīvotāji var iesaistīties šo komisiju darbā.
VIDEO INTERVIJAS AR SAEIMAS KOMISIJU PRIEKŠSĒDĒTĀJIEM:
1) Video “Inga Goldberga par Saeimas komisijām un aktīvo iedzīvotāju iesaisti”
Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas aktuālie jautājumi tuvākajā laikā:
1) līdzdalības veicināšana (vietējo pašvaldību referendumu likums, sabiedriskā labuma organizācijas);
2) mājokļu un īres jautājumi;
3) pašvaldību jautājumi;
4) interešu konfliktu novēršana amatpersonu darbībā.
Pieteikties dalībai sēdei var pie komisijas darbiniekiem (mājas lapā informācija), bet ierastie sadarbības aptneri parasti tiek īpaši informēti un uzaicināti uz sēdēm. Dalībniekam iespējams komisijas sēdes laikā darīt zināmu, ka jums ir ko teikt. Nav bijuši gadījumi, kad netiek dots vārds. Var iesniegt priekšlikumus arī rakstiski.
Īpašais ieteikums NVO: sagatavojiet jau pirms sēdes konstruktīvus priekšlikumus! Dalīties ar izjūtām arī ir svarīgi, bet labāk tomēr iepriekš labi sagatvoties, pamācīties par likumdošanas procesu un veidu, kā aizstāvēt savas idejas.
2) Video “Andrejs Judins par Saeimas komisijām un aktīvo iedzīvotāju iesaisti”
Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas aktualitātes:
1) uzraudzība par Pilsonības likuma izskatīšanu (tai skaitā pilsonības piešķiršana par īpašiem nopelniem)
2) migrācijas jautājumi (šī ir uzraudzības, nevis likumdošanas komisija – vairāk diskutē, apspriež pētījumus, mazāk strādā ar likumiem)
3) saliedētība un integrācija, lielākoties kontekstā ar etniskajiem aspektiem.
Jautājumi ir ļoti dažādi – piemēram, atbalsts diasporai, latviešu valodas kursi. Tuvākajā laikā centīsies diskutēt ar diasporas organizācijām bijušā PSRS teritorijām.
NVO regulāri piedalās sēdēs. VIENMĒR piedalās. Šobrīd pat vieglāk – jo ZOOM elektroniskā platforma. Drīkst pacelt roku, un vārds vienmēr tiks iedots. Latvijas parlaments ļoti ciena NVO sektoru.
Katru nedēļu Saeimas mājaslapā tiek publicēta informācija par dienas kārtību – ja interese, var pieteikties piedalīties (nosūtot e-pastu, pazvanot). Ja sēde klātienē – vajadzēs nokārtot caurlaidi. Ja attālināti – jādod ziņa, ka grib piedalīties.
Ieteikums: ja ir kāda jauna organizācija, kura strādā šajās jomās, nāciet! Pirmajā reizē var vienkārši paklausīties, nav obligāti jārunā. Otrajā vai trešajā reizē noteikti jau būs vēlme runāt. Mūsu Saeima šajā ziņā ir ļoti progresīva, mēs gaidām cilvēkus!
3) Video “Juris Jurašs par Saeimas komisijām un aktīvo iedzīvotāju iesaisti”
Juridiskās komisijas aktualitātes:
1) Tāpat kā iepriekš, arī šobrīd komisijā tiek strādāts ar likumprojektiem, kas nosaka civilprocesus un kriminālprocesus;
2) Aktuāli arī likumprojekti, kas regulē dažādas tieslietu jomas nozares specifiskos likumprojektus, tostarp, notārus, advokātus.
Komisijas darbam var sekot, kā arī ar materiāliem var iepazīties Saeimas mājaslapā. Tāpat kā līdz šim, ikvienam interesantam ir bijusi iespeja iepazīties ar sev interesējošajiem materiāliem. Un pieejami ir ne tikai informatīvie materiāli, bet aktīvisti ir arī aicināti piedalīties komisijas sēdēs.
Ieteikums: piedalīties, jo likumu jaunrades process ir kvalitatīvs tikai tad, kad visi piedalās, iesaistās un sniedz savu pienesumu. Īpaši aicināti tie aktīvisti un organizācijas, kas līdz šim ir mazāk piedalījušies komisiju darbā.
4) Video “Artūrs Toms Plešs par Saeimas komisijām un aktīvo iedzīvotāju iesaisti”
Administratīvi teritoriālās reformas komisijas aktualitātes:
1) Līdz šim būtiskākais likums, ar kuru strādā: administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums;
2) Šobrīd skata Vēsturisko zemju likumu;
3) drīzumā – Administratīvo reģionu likums, kā arī tehniskos likumus, kuri palīdzēs salāgot starp likumiem terminoloģiju.
Saeimas mājaslapā var savlaicīgi uzzināt par darba kārtību. Ja vēlaties piedalīties, droši sūtiet e-pastu uz komisiju. Kad atkal būs sēdes klātienē, varēs dabūt caurlaidi iekļūšanai Saeimā. Nevienam nav liegts piedalīties sēdē, dažkārt komisija pati aicina.
Ieteikums: esiet aktīvi, sniedziet priekšlikumus, diskutējiet, jo tikai tad varēs redzēt pilno lauku un pieņemt saprātīgākus lēmumus!
5) Video “Andris Skride par Saeimas komisijām un aktīvo iedzīvotāju iesaisti”
Sociālo un darba lietu komisijas aktualitātes:
1) visi jautājumi, kuri skar sociālo un veselības sfēru (ko izstrādājušas Labklājības ministrija un Veselības ministrija);
2) apstākļu uzlabošana cilvēkiem ar invaliditāti, it sevišķi tiem, kuriem invaliditāte no bērnības;
3) pensiju jautājumi;
4) onkoloģijas, kardioloģijas jautājumi;
5) apmaksājamie medikamenti;
6) uzraudzība pār lielo slimnīcu darbu;
7) rehabilitācijas pasākumi, tehniskie palīglīdzekļi;
8) dzīves apstākļi pansionātos.
Ikviens var Saeimas mājaslapā uzzināt darba kārtību nākamajai nedēļai un pieteikties sēdei (rakstot e-pastu komisijai), uz jebkuru komisijas sēdi. Šajā laikā bijusi tikai viena slēgta sēde. Labāk, lai cilvēks jau ir kādā NVO un pārstāv vairāku cilvēku viedokli. Var pieteikties runāt sēdē, tiks dots vārds!
Padoms: aicinu ikvienu vērot sēdes klātienē un būt aktīviem!
6) Video “Vita Tērauda par Saeimas komisijām un aktīvo iedzīvotāju iesaisti”
Eiropas lietu komisijas aktualitātes:
1) Eiropas valstu darbs nākotnē ar migrācijas jautājumiem;
2) Lielbritānijas izstāšanas no Eiropas Savienības un līgumi par kopīgo nākotni;
3) Nākamā cikla budžets un budžets Covid19 krīzes pārvarēšanai;
4) Eiropas zaļais kurss;
5) Digitālā Eiropa.
Komisijas darba kārtībā ir vienmēr pieejama Saeimas mājaslapā -gan uzsaukums, gan tematika. Atklātās komisijas sēdēs var piedalīties, piesakoties pie komisijas konsultantiem, kas tad arī sniegs piekļuvi sēdēm (šobrīd tiešsaistes formātā).
Padoms aktīvistiem: sekot līdzi aktualitātēm un pašiem arī piedalīties (tagad īpaši vienkārši, jo ZOOM vai WebEx platformā).
Diskusijas sagatavošana, kā arī videointervijas ir iespējamas pateicoties NVO fondam. Šos pasākumus finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.