Atbilstoši jaunākajām sabiedriskās domas aptaujām, Latvijā tiesām uzticas aptuveni 40% iedzīvotāju. Šis ir ļoti zems rādītājs, ja Latviju salīdzinām ar mūsu ziemeļu kaimiņiem: Igauniju, Somiju un Zviedriju. Kas būtu darāms, lai Latvijas tiesas būtu uzticēšanās vērtas? Kas ir svarīgākie darbi, lai Latvijas tiesu zemo uzticēšanās rādītāju nākamo 20 gadu laikā dubultotu?
Gatavojoties diskusijai “Ko darīt, lai tiesu varai uzticētos 80% Latvijas iedzīvotāju?” uzdevām šo jautājumu četriem sabiedrībā pazīstamiem tiesu sistēmas un žurnālistikas pārstāvjiem: Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures zinātņu katedras vadītājam, docentam, Dr.iur. Jānim Plepa; žurnālistei, žurnāla IR galvenajai redaktorei Nellijai Ločmelei; advokātu biroja Cobalt vadošajam partnerim Laurim Liepam un advokātu biroja Fort partnerim Sandim Bērtaitim.
Pilns diskusijas ieraksts pieejams šeit: http://straume.lmt.lv/lv/konferences/konferences/tiesu-vara/1024797
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Tiesību teorijas un vēstures zinātņu katedras vadītājs, docents, Dr.iur. Jānis Pleps pauda viedokli par tiesneša publiskā tēla veidošanu kā vienu no veidiem, lai veicinātu sabiedrības uzticēšanos. Vairāk par J.Plepa viedokli:
Žurnāliste un žurnāla IR galvenā redaktore Nellija Ločmele pauda viedokli, ka tiesas lēmumu pieejamība un publiskošana palīdzētu veicināt uzticēšanos. Vairāk par N.Ločmeles ideju:
Advokātu biroja COBALT vadošais partneris Lauris Liepa pauda viedokli par tiesu sistēmas dalībnieku publiskā tēla veidošanu un šaubīgu situāciju publisku skaidrošanu, lai novērstu neticību un problēmsituāciju veidošanos. Vairāk par to:
Savukārt advokātu biroja FORT partneris Sandis Bērtaitis norādīja par to, ka uzticēšanās veidojama, mācoties no kļūdām un ieteikumiem, ko spēj sniegt tiesu procesā iesaistītie dalībnieki. Vairāk par šo ideju: