Raksts

LASI! Nedēļas nogalē


Datums:
09. maijs, 2013


Autori

Providus


Foto: WhereOut There

Par pērtiķu kosmopolītismu, sasaldētām olšūnām, Senās Grieķijas vēsturi un citiem aizraujošiem stāstiem Ivetas Kažokas un Martas Hercas šonedēļ ieteiktajos resursos.

Brīnišķīga, izglītojoša intervija ar cilvēku, kas šobrīd raksta pasaulē interesantākos novērojumus par dzīvnieku uzvedību! Ja neesat lasījuši Frans de Waal paša tekstus, iesaku sākt ar šo interviju par “pērtiķu kosmopolītismu“.

Stāsts par sievieti, kas 36 gadu vecumā nolēma iztērēt vairākus desmitus tūkstošus dolārus, lai … iesaldētu savas olšūnas. Kādēļ viņa uzskata, ka tas bijis viņas dzīves labākais lēmums? Vai šādai iespējai būtu jābūt katrai sievietei?

Bloga ieraksts Scientific American par to, cik dziļā krīzē ir mūsdienu psihiatrija. Iemesls: “the science of mental illness is still appallingly primitive.”

Raksts par līdzīgu tēmu: proti, Latvijā mazpazīstamo diagnozi – autisms – un to, kā nepareizas psiholoģiskas/psihiatriskas teorijas uzkrāva vainu vecākiem.

Savukārt, šis bloga ieraksts New Yorker online lapā rāda, cik pareizi un veiksmīgi sociālās psiholoģijas nozare ir reaģējusi uz nesenajiem skandāliem par viltotajiem eksperimentu datiem un pārspīlēti sensacionāliem rezultātiem. Dažos prestižos žurnālos tagad ir īpašas rubrikas, kur publicē arī šķietami “garlaicīgo” informāciju par nespēju replicēt kādus pētījumus vai pētījumus, kuru rezultāti nav īpaši aizraujoši.

Ja godīgi jāatzīst, tad ne līdz galam saprotu šī zinātnieka teoriju, bet izklausās ļoti interesanti! Laiks kā kristāli un šīs teorijas konsekvences (ja tā eksperimentāli apstiprinātos)…

Marta Herca

BBC dod piecus iemeslus, kāpēc vēlēšanas Pakistānā šoreiz būs citādas.

Jēlas Universitāte piedāva atvērtus lekciju kursus internetā. Īpaši iesaku noklausīties profesora Donalda Kagana kursu ‘Senās Grieķijas vēsture‘, viņš starp citu nemitīgi pazemīgi atgādina, ka uzdod jautājumus, uz kuriem viņam nav nešaubīgas atbildes, bet ir tikai viedoklis.

Lai nu kurš, bet Sērens Kirkegors ar savu asprātību un domas skaidrību twittera laikmetā būtu labi iejuties. Īss The Economist blogs par to, kāda bija Kirkegora ietekme uz ‘eksistenciālo ekonomiku’.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!