“Tā problēma” nav prioritāte 13

Atklāti sakot, mums nav nekādu plānu un pasākumu, kas īpaši vērsti uz seksuālās daudzveidības apskatīšanu.

Iesaki citiem:

Latvijas Izglītības un Zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) kā Education International[1] (EI) biedre ir apņēmusies savā darbībā ievērot Profesionālās ētikas kodeksu[2], kurā cita starpā ir teikts, ka dalībniekiem būtu jāveicina demokrātija un izpratne par cilvēktiesībām un jācīnās pret jebkādām diskriminācijas izpausmēm. 266 Latvijas skolotāju parakstītā vēstule premjerministram, aicinot neatbalstīt grozījumus Krimināllikumā, ir klajā pretrunā ar šiem principiem. Iebilstot pret to, ka diskriminācija uz seksuālās orientācijas pamata tiek atzīta par nelikumīgu, parakstītāji pēc būtības pasaka, ka diskriminācija ir pieļaujama. Vai arodbiedrības vadība ir šo gadījumu izskatījusi?

Nē, mēs neesam to izskatījuši. Mums ir informatīvais izdevums, kur ētikas kodekss ir publicēts. Visās mūsu pirmorganizācijās tas ir pieejams. Līdz šim nav nācies saskarties ar situāciju, kad dzīvē šie principi tiktu pārkāpti.

Bet vai jūs piekrītat, ka fakts, ka skolotāji iebilst pret diskriminācijas sodīšanu, ir pretrunā ar Ētikas kodeksa principiem?

Pēc informācijas parādīšanās par šo vēstuli es domāju, ka tas ir pretrunā, jā. Bet vēstules pilnu tekstu lasījusi neesmu.

Vai Jūs neuzskatāt, ka LIZDA būtu jāpievērš šim gadījumam uzmanība?

Tā vēstule nav adresēta mums. Ja cilvēki, kuriem tā ir adresēta, mūs ar to neiepazīstina, tad mums nav nekāda pamata uz to pretendēt. Šajā brīdī es neesmu gatava apgalvot, ka mums būtu jāizanalizē, cik no šiem 266 ir mūsu biedri. Bet problēmu kā tādu mēs noteikti pārrunāsim valdes sēdē februāra beigās. Mēs patiešām līdz šim neesam sastapušies ar šo problēmu, tas mums ir pirmais šāds gadījums.

Vai tas nozīmē, ka jūs darbojaties reaktīvi nevis proaktīvi? Konstatējat problēmu un tad reaģējat, bet jums nav īpašas politikas, lai nodrošinātu to, ka tiek ievēroti principi, zem kuriem esat parakstījušies, un lai jūsu biedri šos principus līdz galam izprastu?

Redziet, mūsu kapacitāte nav tāda, lai jebkuru lēmumu un jebkuru problēmu paceltu pietiekami augstā līmenī un ļoti kvalitatīvi izstrādātu. Mums ir jāizvēlas un mūsu padome un kongresi apstiprina primāros jautājumus, ar kuriem mums ir jānodarbojas. Atklāti sakot, ja runā par lozungu “demokrātijas nostiprināšana” tieši attiecībā uz seksuālo daudzveidību, tad tas mums patiešām nav parādījies kā primārs jautājums un mums nav nekādu plānu un pasākumu, kas īpaši vērsti uz šīs problēmas apskatīšanu.

Vai Jums nešķiet, ka, operatīvi nereaģējot uz homofobijas izpausmēm, jūs sūtāt negatīvu signālu tiem skolotājiem un skolēniem, kuri ir homoseksuāli, netieši liekot saprast, ka viņu tiesības jums nav svarīgas?

Nē, ziniet, es tā nedomāju. Vēlreiz saku — mēs nevaram pacelt visu un momentā. Mums ir savas lietas, kas patlaban ir neatliekami jādara. No rīta līdz vakaram strādājam pie darba samaksas jautājumiem. Bet, redzot lielo rezonansi sabiedrībā un apzinoties, ka parakstītāji ir 266 cilvēki, nevis viens vai divi, mēs tā vai citādi runāsim un domāsim, ko darīt tālāk. Šobrīd es esmu šos jautājumus pārrunājusi tikai privāti ar arodbiedrības līderiem un dažiem pedagogiem. Viņi visi kā viens uzsver, ka, viņuprāt, šis jautājums ir ļoti intīma lieta un viņi nav gatavi šajā brīdī pateikt, ka būtu jādara tā vai citādi.

Vai līdz šim par diskriminācijas tēmu skolās nav runāts?

Sarunās ar skolēniem šī tēma netiek apieta, bet netiek arī īpaši iniciēta. Dabiskā veidā agrāk vai vēlāk viņi nonāk arī pie šīs tēmas. Pedagogi minēja arī atsevišķas personas — skolotājus, kuriem, iespējams, ir šī atšķirīgā seksuālā orientācija, bet neminēja nevienu gadījumu, kura dēļ kāds no šiem pedagogiem vai skolēniem būtu diskriminēts.

Tātad jūs apstiprināt, ka Latvijas skolotāju vidū ir cilvēki ar atšķirīgu seksuālo orientāciju?

Jā, ir.

Vai Jums nešķiet, ka LIZDA būtu jāpievērš īpaša uzmanība tam, lai viņus pasargātu no diskriminācijas un aizspriedumainas attieksmes?

Bet, ja tādu gadījumu nav, tad no kā mēs teorētiski varētu tamborēt šo aizsargvalni? Ja es neredzu, ka būtu pārkāptas viņu tiesības….

1998.gadā pieņemtā EI rezolūcija par geju un lesbiešu skolotāju diskriminācijas novēršanu[3] uzsver nepieciešamību ne tikai reaģēt uz konkrētiem gadījumiem, kad konstatēta diskriminācija, bet arī caur izglītību vērsties pret diskrimināciju un aizspriedumiem.

Vēlreiz atkārtoju — mēs nevaram būt vienādi ideālos augstumos un aktivitātē jebkurā jautājumā. Ja mēs līdz šim tur neesam saskatījuši problēmu, tad mums šis jautājums bijis tālākā groziņā. Mēs nevaram ar savām iespējam visam priekšā nolikt kaut kādu pasākumu plānu par to, kā teorētiski vajadzētu darīt, ja kaut kas būtu tā vai citādi. Ja mums būtu bijušas kaut kādas problēmas, tad mēs noteikti būtu atraduši iespēju reaģēt. Ja problēmas nav, tad mums ir pietiekami, ko darīt tur, kur problēmas ir.

Tātad, jūsu prioritāšu lokā diskriminācijas jautājumi nav bijuši iekļauti?

Līdz šim nav bijuši. Mūsu galvenā lieta ir skolotāju algas. Vienmēr kaut kas paliks otrajā plānā.

Skatoties nedaudz plašāk — vai un kā jūs kā pedagogu organizācija veicināt demokrātijas pamatprincipu izpratni skolotāju un skolēnu vidū?

Man liekas, ka viss, kas attiecas uz demokrātijas stiprināšanu valstī, ir viena no pedagogu prioritātēm. Es domāju, ka jebkurš pedagogs, kuru patiešām par tādu var nosaukt, par šīm lietām runā un māca bērniem patieso demokrātiju. Bet tas nenozīmē, ka viņam vienā vai otrā gadījumā nevarētu būt kaut kāds viedoklis kaut kādā jautājumā, kuru viņš tad arī pauž un neliedz to paust arī citiem.

Vai tas nozīmē, ka skolotājs var nostāties klases priekšā un paust savu viedokli — “homoseksuālisms ir amorāls” vai “visi melnādainie izskatās vienādi”?

Es neesmu dzirdējusi, ka kāds skolotājs kaut ko tādu teiktu.

Tēvs man mācīja, ka visi cilvēki ir respektējami. Dievam visādi cilvēki ir vajadzīgi, viņš teica. Tādā pat veidā esmu mācījusi savu meitu. Un viņa man nekad nav teikusi, ka kāds skolotājs viņai būtu mācījis ko citu. Taču pedagogu vidū cilvēki ir dažādi, tāpat kā jebkurā profesijā.

Vai tad skolotāja profesija nav tāda, kurā cilvēkam ir īpaša atbildība par to, kādu viedokli viņš pauž?

Jā, nenoliedzami. Strādājot pie darba algas jautājuma mēs spriedām, kādā veidā izvērtēt pedagoga darba kvalitāti. Svarīgas ir ne tikai viņa priekšmeta zināšanas, bet arī tas, kā viņš audzina un kāda ir viņa attieksme runājot un mācot skolēniem tās vai citas lietas. Tas, ka mums noteikti ir jāaudzina ne tikai skolēni, bet arī jārūpējas par to, lai pedagoga apvārsnis attīstītos, ir nenoliedzami.

Tomēr jūs uzskatāt, ka LIZDA vispirms jātiek galā ar algām un tikai pēc tam tā varēs pievērsties diskriminācijai…

Es būtu ļoti priecīga, ja mēs varētu dažādot savu darbu. Un lietu, pie kurām mums būtu jāpieķeras, ir noteikti vairāk nekā to, kuras mēs jau darām. Bet es domāju, ka mēs mēģināsim šīs lietas arī pamazām iekļaut. Taču es nevaru galvot, ka tas notiks rīt uz brokastlaiku.__________________________

[1] Education International ir starptautiska pedagogu organizācija, kurā apvienojušās 348 pedagogu apvienības no 169 valstīm.

[2] Education International Declaration on Profesional Ethics http://www.ei-ie.org/worldcongress/uk/resolutions01.html

[3] Protection of the Rights of Gay and Lesbian Education Personnel http://www.ei-ie.org/worldcongress/docs/WC02Res_GaysLesbians_e.pdf

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

e.-- 24.04.2008 19:51
Cik gan naiva ir šī intervija - visās dzīves jomās mums ir homofobija, bet izglītības darbinieku jomā nav. Un, interesanti, vai tas, ka liekas, ka šādas problēmas nav, nozīmē, ka tās patiešām nav?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Agnese Dundure 20.02.2007 14:42
kaut kāds boļševiku žurnālistikas stils.
vienkārši šokējoša tumsonība.
man tas atgādina fragmentus no dažādiem pēcrevolucionāro Krieviju atainojošiem mākslasdarbiem, piemēram, ainu no Bulgakova "Suņa sirds", kur Švoņģers ar kompāniju testēja šaubīgo slāņu attieksmi pret revolucionārajiem sloganiem ar līdzīgā manierē un "loģikā" uzdotiem jautājumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

coke-lolndon 14.02.2007 17:56
mana dzimtene bus bez pediniem. mes driz atsutisim naudu uz jaunu izglitibu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš Kossovičs - Ritai Rudušai 11.02.2007 02:55
Nenoliedzami, skolotāju atklātā vēstule neatbilst labākajam paraugam, kādu skolotājiem būtu jāsniedz... tomēr visu interviju veltīt tieši šim jautājumam, manuprāt, ir visai neveikli!

Astrīdai Harbacevičai, kā vienai no arodbiedrības līderēm prioritāri ir jaizstāv visu savu biedru- skolotāju intereses un , ja skolotāji par prioritāti izvirza algu paaustināānu, tad tas ir tikai normāli, ka A. Harbacēviču lielākās pūles velta tieši šim jautājumam. Diemžēl, manuprāt, šādas intervijas veicina pretēju reakciju nekā autore vēlas ar šāda veida publikāciju sasniekt.

Man tik tiešām interesētu intervija manīt portāla politika.lv rūpes gan par minēto diskriminācijas jautājumu, gan arī par citiem, līdzīgi nozīmīgiem jautājumiem: sociālo aizsardzīvu, pārslodzi, izglītības kvalitāti, minēto algu jautājumu, arodbiedrību efektivitāti, utt...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ruduša Rita - kviin un citiem interesentiem 08.02.2007 10:02
Vēstules pilns teksts ir izlasāms portālā, saiti uz to atradīsit lappusē, kurā publicēta intervija ar Astrīdu Harbacēviču.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Fīrers 07.02.2007 17:17
Kaut kāds ārprāts! Uzmākties ar šādiem jautājumiem arodbiedrības priekšsēdētājai, kam ar to nav nekāda sakara!

Principā pilsoniskā sabiedrībā jebkuram ir tiesības publiski paust viedokli, ko viņš gribētu vai negribētu likumos. Vieni pirms 15 gadiem izlobēja izmaiņas Krimināllikumā, un viendzimuma sodomija tagad pēc likuma vairs nav noziegums. Kāpēc gan skolotāji nedrīkstētu paust savu viedokli par plānoto likumprojektu? Tas nav likumpārkāpums. Piemēram, ja kriminālatbildība par diskrimināciju uz nekur nedefinētās seksuālās orientācijas pamata tomēr tiks ieviesta, parakstījušamies skolotājiem nekas cits neatliks kā šo likumu ievērot. Bet kamēr šāda likuma nav, pilsoniskā sabiedrībā ikvienam ir tiesības mēģināt likumdevēju ietekmēt pieņemt šos Krimināllikuma grozījumus vai nē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kviin 07.02.2007 11:12
Vispār būtu bijis lietderīgi ievietot skolotāju rakstītās vēstules tekstu blakus intervijai - lai tad fakti paši runā.

Bet jā - skumji tiešām, ka arodbiedrību līderi slēpjas aiz algu jautājumiem, un diskriminācijas jautājumu - kas primāri saistīts ar izlītības un audzināšanas kvalitāti, bīda tālāk perifērijā. Acīmredzot gaidot, kamēr nonāks līdz tam, ka antipraidisti un visādas spēka apvienības sakūdīs skolēnus un drīz jau arī skolās lidos pa gaisu mēsli...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dzērvene 07.02.2007 10:33
Skumji lasīt šo interviju. Jo īpaši tāpēc, ka arodbiedrības vadītājam būtu jābūt arī viedokļa līderim, kas ne tikai rūpējas par skolotāju algām, bet arī pauž skaidru nostāju dažādos sabiedriski būtiskos jautājumos. Strausa pozīcija - "kamēr man to vēstuli rokās neiedos, tikmēr neko nezinu", šajā gadījumā tikai liecina par nevēlēšanos uzņemties atbildību. Īpaši bēdīgi tāpēc, ka pēc gada mans mazais dēlēns sāks iet skolā un negribētos, ka kāda no viņa iespējamajām skolotājām būtu parakstījusi šo vēstuli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins - cien.intervetaaja. 07.02.2007 06:34
Veelos pieziimeet ,ka arodbiedriibas kaa taadas kalpo spiedienam no apakshas uz augshu,tas ir dotajaa briidii to liideri vairaak vajadzeetu intereseet 266 skolotaaju situaacija(pagaidaam nezinot cik no tiem ir arodbiedriibas biedri),lai nepaarkaapj vinju arodtiesiibas.Luuk,ja homoseksuaalji predagogi straumeem vien grieztos ar suudziibaam,tad arii cien arodbiedriibas vadiitaajiem buutu ko padomaat.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


IM > Malibu 06.02.2007 23:04
Nekur vēstulē nav un ar vēstuli nav domāts kaut kādā veidā vērsties pret diskrimināciju uz seksuālās orientācijas pamata. Vēstulē ir norādīts tikai ka netiek dots terminu skaidrojums , kas var novest pie tā ka par diskrimināciju var tikt uzskatīta arī apziņas un vārda brīvība. Vēstulē šis apziņas un vārda brīvības apdraudējums tad arī pamatoti tiek uzrādīts. No vēstules tas ir skaidri redzams. Nesaprotu kā to var nesaskatīt , ja nu vienīgi speciāli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


stalins 06.02.2007 22:12
Kaa redzu Astridas kundze ir pieredzeejis pedagogs un arodbiedriibas darbinieks,kas zin pedagogu ruupes par algaam,nu nevar arodbieriibas visur un visu,it iipashi ,ja nepienaak biedru suudziibas ,kaa vinji to var zinaat?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Malibu - IM 06.02.2007 22:11
Vestule skolotaji skaidri versas pret to, ka diskriminacija uz seksualas orientacijas pamata butu kriminalsodama lieta, konkreti aicinot Kalviti nevirzit sos planotos grozijumus talak. No sada uzsaukuma es personiski secinu, ka visi parakstitaji uzskata, ka sada veida diskriminacija ir normala (ja ne pat velama) lieta, kas vispar ir diezgan klaja pretruna ar principiem, kas pausti Latvijai saistosos starptautiskos dokumentos. Varbut nav ko list visasdas starptautiskas asociacijas, ja merkis ir turpinat dzivot sava pilu diki pec sava konservativa prata? Esmu parliecinata, ka NVS vai vismaz Vidusazijai noteikti ir sava starptautiska skolotaju organizacija, kur ar sadiem liberaliem postulatiem neviens nekramejas...

Lietas butiba protams nav pretruna ar kadam starptautiskam saistibam, bet gan par to, ka sitads bars ar izglitotaajiem tumsonigi pauz uzskatus, kas ir pretruna ar demokratijas principiem un bistami tuvu religiskajam dogmam ... Latvija, ka zinams, baznica no valsts ir skirta, tapec lai kada butu skolotaju personiska religiska parlieciba, ar to skoleniem nav jauzmacas. Seit ta ir skaidra pretruna ar Satversmi, kas nosaka, ka visi cilvelki ir vienlidzigi - jaa, ari homoseksuali - un tapec vinus nedrikst diskriminet. Punkts.

Visu cienu Harbacevicai un vinas kantorim par ciinu par skolotaju algam un tiesibam, bet vinu izglitosanai tacu ari butu japieversas!

PS Cita starpa, pats galvenais kristietis Shlesers, konservativais bazniicaa gajejs un tas, kurs " katram pidaram jau klat policistu nenoliks", savus bernus nez kapec skolo viena no Latvijas starptautiskajam skolam .. diez kapec ta? Vinam bailes nav no ta, ka bernus saindes ar visadam musdienu liberalam macibu metodem un ta? A varbut vins ta ka nav parliecinats par vietejo izglitibs kvalitati? Veselu skolu jau laikam nenopirks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 06.02.2007 19:08
Bet vai jūs piekrītat, ka fakts, ka skolotāji iebilst pret diskriminācijas sodīšanu, ir pretrunā ar Ētikas kodeksa principiem?

------

Nav tāda fakta. Nekur skolotāju vēstulē neatradu ka skolotāji iebilstu pret diskriminācijas sodīšanu vai pieļautu kādu diskrimināciju uz seksuālās orientācijas pamata. Ļoti blēdīga intervija.

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Plates 255x203

Mēs esam kultūra 2 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Svētki bez Klāras 19 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Pēc Jordana 46 Autors:Rita Ruduša