Atslēgvārdi:

Reiz parkā dzima eglīte 5

Izmesto eglīšu sezona ir pašā plaukumā. Tās var atrast pavārtēs, apstādījumos, ar tām ir pilni atkritumu konteineri.

Iesaki citiem:
Egle2

Pastāvējušas nedēļu istabā, eglītes savas dzīves misiju ir izpildījušas un nonāk Getliņos. Nē, nē, es neesmu radikāls eglīšu tiesību cīnītājs. Nav nekā nosodāma, ja tu pats savā vai valsts mežā nozāģē eglīti, kura aug grāvmalā vai ciešā egļu pudurā un kurai nav lielu izredžu izaugt lielai un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Var, protams, eglīti arī pirkt.

Taču mans stāsts ir par citām eglītēm. Kaut kur pavārtē vai atkritumu tvertnē tagad guļ arī tās četras eglītes, kuras kāds pirms svētkiem nozāģēja Ziedoņdārzā. Stumbeņi vien palikuši, pret kuriem tagad klūp bērni un suņi.

Grūti iedomāties, kāda pārdomu procesa rezultātā cilvēks var nonākt pie lēmuma pasist padusē zāģi un doties uz parku pēc eglītes. "Nu, johaidī, es taču nemaksāšu 15 latus par vienu beigtu koku!". Dārdzība tomēr ir arguments, kas neiztur kritiku, jo, sekojot šādai loģikai, jebkurš varētu, bruņojies ar asu priekšmetu,vienkārši aiziet un paņemt to, ko nevar atļauties nopirkt. "Parks pieder tautai!" Arī diezgan nepārliecinoši, jo, ja katrs tautas pārstāvis nolemtu paņemt uz mājām gabaliņu no kopīgā parka, tad drīz parka vietā būtu tikai dubļu lauks. Lielos kokus varētu nozāģēt un sacirst malkā, bērnu rotaļu laukuma šūpoles un slidkalniņus pārvietot uz privāto pagalmu, smilšu kastes smiltis izmantot celtniecībā, celiņu bruģi tāpat, bet Aleksandra Čaka pieminekli varētu nolikt personiskā mauriņa vidū.

Ļoti iespējams, ka nekāds pārdomu process nenotiek vispār. Viss ir daudz vienkāršāk -- kā ar bezmaksas avīzēm: "Redzi? Ņem!" Pirms pāris gadiem, kad laikrakstam Diena gatavoju rakstu par vandālismu Rīgas parkos, parku kopēji man stāstīja, ka eglīšu zāgēšana diemžēl ir ierasta lieta. Daži pat pamanās izrakt trīsmetrīgas tūjas. Par regulārajām augu stādu un ziedu zādzībām nemaz nerunājot. Piemēram, atraitnīšu dobe, kas bija ierīkota ieprietim Teātra muzejam, neskarta nodzīvoja tikai VIENU dienu. Un ik gadu pirms 1.septembra apstādījumi pie Operas ir pilni ar vecmāmiņām, kuras nemulstot plūc ziedus, ko iedot mīļajiem mazbērniem līdzi uz skolu.

Paust morālu sašutumu un rakstīt niknus blogus par publiskās telpas postīšanu ir viegli un vilinoši, bet nekonstruktīvi. Acīmredzot būtu jāsaprot,kāds ir risinājums. Nestādīt eglītes? Stādīt tikai neglītas puķes, kas neder pušķiem? Parkos likt tādus soliņus, kurus bez mehāniskiem palīglīdzekļiem nevar salauzt? Manuprāt, tā būtu padošanās padomiskajai attieksmei pret publisko telpu. Gaidot to brīdi, kad rīdzinieks, parkā ieraugot skaisti ziedošu ceriņu krūmu, spēs vienkārši priecāties, nevis automātiski sniegsies pēc skaistākajiem zariem, varbūt pietiktu ar mazumiņu, proti, ar pašvaldības policijas klātbūtni parkā. Kā rāda Londonas policijas pieredze -- kopš tika ieviesta programma Safer Neighbourhoods, kuras viena no pamata idejām ir policista redzamība (proti, fiziska klātbūtne ielās) un pieejamība, sīko noziegumu ir kļuvis mazāk un cilvēki jūtas drošāk.

Ir viegli iedomāties policijas atbildi - pie katra koka policistu nenoliksi, mums ir jānodarbojas ar daudz nopietnākām lietām. Un naudas arī nav. Bet vai tad "nopietnās" un "nenopietnās" nav savstarpēji saistītas? Ja soliņu lauzējs un eglīšu zāgētājs tiks apturēts soliņu laušanas un eglīšu zāģēšanas brīdī, viņš, iespējams, nākotnē nemeklēs lielākus "izaicinājumus".

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Arnolds 22.11.2008 11:49
Tas ko tu prasi būtībā ir vairāk policijas, vai labāku sabiedrības izglītošanu, bet grūtos laikos tam visam nav naudas.
dsiemulators.com

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sussi 23.01.2008 01:07
>"nav ko bradāt apstādījumos"
pirms dizhoshanaas ar savu paarpareiziibu vajadzeeja jau zinaat, ka Ziedonjdaarzaa oficiaali atljauts staigaat zaljajaa zonaa...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


nav ko bradāt apstādījumos 21.01.2008 19:12
Kas bērniem un citiem suņiem būtu, interesanti, ko klupt ZAĻAJĀ ZONĀ? A?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Pēteris 21.01.2008 14:06
Policijas darbu var atvieglot arī aktīvi pilsoņi, kuri katru dienu un nakti noteiktās stundās dodas patruļās uzlikuši uz rokas dzeltenu atstarotāju. Zinu, ka tas atgādina padomu laika kārtībassargus, bet šāds paņēmiens ir izplatīts, piemēram, arī Zviedrijā (lai novērstu jauniešu vardarbīgos noziegumus) un, ja nemaldos, tā sākotne meklējama ASV un Lielrbitānijā (Neighbourhood Watch). Skatīt http://en.wikipedia.org/wiki/Neighbourhood_Watch

Tas ne tikai atvieglotu policistu darbu, bet arī radītu profilaktisku efektu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 21.01.2008 13:49
Bij. Ņujorkas mēram Rudolf Giuliani piedēvē t.s. "broken windows theory" īstenošanu cīņā pret noziegumiem - ja mēs iestiklojam logus, ieskrūvējam trūkstošās spuldzītes, ierīkojam novērošanas kameras pie grafiti mākslinieku iecienītiem mūriem, izķeram sabiedriskā transporta bezbiļetniekus, tvarstām iereibušos un parku demolētājus, tad ar to tiek samazināti arī smagāki noziegumi.

Bet priekš tam policijai ir vajadzīgas brīvākas rokas un arī motivācija aizturēt cilvēkus arī par šķietami nenozīmīgiem pārkāpumiem.

Citi autora darbi
Plates 255x203

Mēs esam kultūra 2 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Svētki bez Klāras 19 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Pēc Jordana 46 Autors:Rita Ruduša