Pētījums

Power, Order, and the Politics of Social Policy in Central and Eastern Europe


Gads:
2009
Organizācija:
University of Haifa


Autori

Providus


Raksta centrā ir analīze par četru valstu (Ungārijā, Polijā, Latvijā un Igaunijā) pāreju no komunistisko uz brīvā tirgus sabiedrību. Tā kā šajā reģiona valstu ekonomikas bija būvētas pēc labklājības valsts principiem, tad liberalizācijas reformas (piemēram, pensiju jomā) izrādījās īpaši sāpīgas. It sevišķi Latvijā. Raksta autoram interesējošais jautājums: kā bija iespējams veikt šādas reformas bez plašiem sabiedrības protestiem?

Autors savā analīzē nonāk pie slēdziena, ka Latvijā un Igaunijā izvairīšanās no protestiem ir izskaidrojama ar etniskiem iemesliem. Proti, ka politiķi, kas pārstāvēja titulnāciju, veica makjavellisku varas sagrābšanu. Valsts vara apzināti rīkojās, lai izslēgtu etniskās minoritātes no politiskajiem procesiem, kā arī sarīdītu latviešus ar nelatviešiem, neskatoties uz to, ka sociālos jautājumos viņiem varēja būt kopējas intereses. Rakstā minēti vairāki pierādījumi, kas apliecina, ka nelatviešiem pārejas process bija sociālekonomiski sāpīgāks nekā latviešiem.

(Power, Order, and the Politics of Social Policy in Central and Eastern Europe (269.22 KB)pdf)


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!